W sierpniu deweloperzy ruszyli z kopyta

W sierpniu deweloperzy ruszyli z kopyta. Wyczerpująca się oferta w biurach sprzedaży zmusiła ich do rozpoczynania nowych inwestycji. W sierpniu było ich ponad dwa razy więcej niż rok temu. Odbudowa oferty mieszkań na sprzedaż jest niezbędna, aby ograniczyć presję na wzrost cen nieruchomości – napisał Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Jak podkreśla, sierpień jest już drugim z rzędu miesiącem, w którym dane na temat budownictwa mieszkaniowego były krzepiące. Kluczowe są informacje dotyczące liczby rozpoczynanych budów. Te w całej Polsce opiewały na prawie 18 tysięcy mieszkań. W tej liczbie kluczowe znaczenie mają dokonania deweloperów. Ci zaczęli w sierpniu budować prawie 10,8 tysięcy nowych mieszkań. To ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Przy czym trzeba pamiętać, że sierpień 2022 roku to niska baza porównawcza.

Według eksperta wciąż jest też za wcześnie, aby mówić o trwałej tendencji, ale nie można informacjom podawanym przez GUS odmówić pozytywnego wydźwięku. Dynamicznie rosnąca liczba rozpoczynanych budów świadczy bowiem o tym, że deweloperzy robią co mogą, aby obudować ofertę mieszkań na sprzedaż. 

Jeśli kolejne miesiące przyniosą również dobre informacje, to oznaczać to będzie nie tylko większy wybór nowych mieszkań, ale też mniejszą presję na wzrost cen nieruchomości.

Źródło

Skomentuj artykuł: