Zasiłek dla bezrobotnych w twardej walucie? To możliwe - po spełnieniu kilku warunków

W ubiegłym roku ponad 7,1 tys. osób z Podkarpacia złożyło wniosek o przyznanie prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych po zatrudnieniu w krajach UE - wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Jak poinformował PAP dyrektor WUP w Rzeszowie Tomasz Czop, większość osób z Podkarpacia, które otrzymały decyzję o zasiłku, pracowało w Wielkiej Brytanii.

„Analiza danych dotyczących osób powracających do Polski po okresie pracy za granicą wykazuje, iż w roku 2017 i 2018 liczba mieszkańców Podkarpacia powracających z Wielkiej Brytanii wyraźnie wzrosła w stosunku do lat wcześniejszych. Było to odpowiednio 1,335 i 1,614 decyzji. W roku ubiegłym liczba ta nieznacznie spadła i wyniosła 1,340 decyzje”

– dodał.

Zdaniem Czopa, większa liczba powrotów z Wielkiej Brytanii w latach 2017-2018 związana była z obawą przed skutkami Brexitu.

„W roku 2019 odnotowaliśmy spadek liczby osób powracających po pracy z Wielkiej Brytanii, co można przypisać przedłużającemu się procesowi dochodzenia do decyzji, co do daty i sposobu formalnego wystąpienia z UE, który miał się zakończyć początkiem 2019 roku” – uważa dyrektor WUP.

Z danych ze stycznia br. wynika, że liczba osób, które złożyły wniosek o przyznanie zasiłku po pracy za granicą do rzeszowskiego WUP wyniosła 834, w tym po pracy w Wielkiej Brytanii 117 - z czego zdecydowana większość to osoby, które na Wyspach przepracowały minimum 5 lat.

Osoba, która nabyła prawo do zasiłku z kraju UE może ubiegać się o zgodę na tzw. transfer zasiłku. Wszystkie formalności związane z wypłatą zasiłku powinny zostać załatwione za granicą.

Po przyjeździe do kraju osoba bezrobotna powinna zgłosić się do powiatowego urzędu pracy, aby uzyskać status osoby poszukującej pracy. Wówczas Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie zawiadamia instytucję zagraniczną o terminie rejestracji w PUP.

Jak zaznaczył Czop, zasiłek transferowy jest wypłacany bezpośrednio przez instytucję ds. bezrobocia, która go przyznała w walucie tego państwa i jest on kilkakrotnie wyższy od zasiłku polskiego.

„Transfer zasiłku dla osób bezrobotnych przysługuje przez trzy miesiące i może być przedłużony do sześciu miesięcy. Decyzję o przedłużeniu podejmuje wyłącznie instytucja zagraniczna, z której wypłacany jest zasiłek i tam należy wnioskować o ewentualne przedłużenie zasiłku”

– wyjaśnił dyrektor WUP.

Źródło

Skomentuj artykuł: