Wzrost minimalnej podbił wynagrodzenia

Głównym czynnikiem napędzającym styczniowe podwyżki wynagrodzeń był wzrost płacy minimalnej - ocenili analitycy Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w komentarzu do danych Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS poinformował we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 r. wyniosło 7 tys. 768,35 zł, co oznacza wzrost o 12,8 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,2 proc.

Według analityków PIE nadchodzące miesiące przyniosą spadek tempa wzrostu płac, ale skala powinna być umiarkowana. Ich zdaniem w całym roku średnie wynagrodzenie w gospodarce wzrośnie o około 10,3 proc., także z uwagi na podwyżki w sektorze publicznym.

"Wyniki w sektorze przedsiębiorstw w drugiej połowie roku będą słabsze. Niemniej tempo wzrostu płac będzie znacznie wyższe niż inflacja, która oscylować powinna wokół 4 proc. W efekcie zobaczymy wzrost konsumpcji oraz odbudowę oszczędności" 

- przewidują analitycy PIE.

Dodali, że najbliższe miesiące mogą przynieść spadek liczby miejsc pracy, ale wzrost stopy bezrobocia będzie niewielki. W pierwszym kwartale wyniki będą bliskie 5,3 proc. z uwagi na wahania sezonowe. Następnie prawdopodobnie zobaczymy stabilizację w tych okolicach, zamiast silniejszego spadku - wskazali.

Źródło

Skomentuj artykuł: