Zmiana w podatkach zaskoczyła firmy

Skutki zmian w podatku od nieruchomości odczują przedsiębiorcy z wielu branż. Muszą się oni liczyć z tym, że zapłacą gminnemu fiskusowi więcej. Ale jest też dobra wiadomość - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Jak informuje "DGP" skorzystają właściciele miejsc w garażach wielostanowiskowych. Zostaną one objęte jedną stawką podatku od nieruchomości – taką samą jak dla mieszkań, niezależnie od tego, czy mają odrębne księgi wieczyste. Gazeta wyjaśnia, że takie są plany Ministerstwa Finansów – tak wynika z opublikowanego projektu zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Mają one wejść w życie od 1 stycznia 2025 r., bo z końcem 2024 r. wygasną dwa przepisy dotyczące definicji budynku i budowli.

"Resort finansów zaproponował nową definicję budowli. Skutki tej zmiany mogą odczuć stacje narciarskie, firmy paliwowe, telekomunikacyjne i energetyczne, właściciele hal namiotowych i kontenerów. Nie tego się spodziewali przedsiębiorcy i doradcy podatkowi. Z wcześniejszych zapowiedzi MF można było wyciągnąć wniosek, że zmiana będzie niewielka, w zasadzie sprowadzi się do przeniesienia definicji budowli z prawa budowlanego do ustawy podatkowej"

 - zauważa dziennik.

Według gazety, co innego jednak wynika z gotowego projektu. 

"Wprowadzono zmiany rozszerzające faktycznie zakres obiektów do opodatkowania" – mówi Rafał Kran, doradca podatkowy z MDDP. Doktor Adam Kałążny, radca prawny z Deloitte, dodaje, że wskutek planowanych zmian mogą zostać opodatkowane urządzenia techniczne, a w szczególności dystrybutory paliw, pompy, urządzenia telekomunikacyjne. Daninę trzeba będzie płacić od hal namiotowych i kontenerów.

Tagi

Skomentuj artykuł: