Firmy chcą szczepić pracowników

Co piąta firma średniej wielkości deklaruje chęć utworzenia punktu szczepień na terenie swojego zakładu. Podobnie jest w handlu - największe sieci chcą szczepić pracowników. Zdaniem ekspertów, to szansa na szybkie wyjście gospodarki z kryzysu.

W dużych przedsiębiorstwach plan szybkiego wprowadzenia zakładowych szczepień zgłasza 16 proc. respondentów, a w małych 13 proc. - wynika z zaprezentowanego Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service. Prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów, a obecnie minister finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni Business Centre Club uważa, że warunkiem powrotu polskiej gospodarki do poziomu z 2019 r. jest radykalne przyśpieszenie szczepień w drugim i trzecim kwartale br. 

Zdaniem ekspertów, ważne jest tu pozytywne nastawienie pracodawców. Co czwarty pracodawca planuje akcje informacyjne rekomendujące pracownikom szczepienia na COVID-19, a 14 proc. uzależnia od tego powrót do biura. Eksperci firmy wskazują, że gotowość firm do uczestniczenia w narodowym programie szczepień przyczyni się do przyspieszenia tempa jego realizacji i zwiększy efektywność wykorzystania szczepionek. Nie ma co prawda przepisu w prawie pracy mówiącego o tym, że pracownik jest zobowiązany do zaszczepienia się. Pracodawca może jednak zachęcać i informować, a nawet umożliwić szczepienia w miejscu pracy. I wiele wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. 

Ostatnie doniesienia związane z umożliwieniem przeprowadzenia szczepień na terenie zakładów pracy wzbudziły wielkie zainteresowanie

powiedział prezes Personnel Service Krzysztof Inglot. 

Firmy są gotowe na to, żeby umożliwić pracownikom szczepienia, bo to podnosi bezpieczeństwo wszystkich zatrudnionych i jest warunkiem powrotu do normalności. Pozytywnym sygnałem jest to, że nie tylko największe, ale również mniejsze firmy, są gotowe szczepić pracowników

dodał.

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, w drugim kwartale 2021 roku szczepienia na terenie zakładów pracy będą mogły przeprowadzić te firmy, w których przynajmniej 500 osób będzie chciało się zaszczepić. Okazuje się jednak, że to średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające od 50 do 249 osób, mają największą motywację do zaszczepienia swojej załogi. Z najnowszych danych Barometru Polskiego Rynku Pracy wynika, że 14 proc. spośród wszystkich firm planuje utworzenie punktów szczepień na terenie swoich zakładów pracy. Największe zainteresowanie wyrażają średnie przedsiębiorstwa (20 proc.), następnie te zatrudniające powyżej 250 pracowników (16 proc.), a na końcu małe (13 proc.). 

Bez względu na wielkość firmy, większość pracodawców chce podnosić świadomość pracowników dotyczącą szczepień na COVID-19 - 14 proc. przedsiębiorców od szczepień pracowników uzależnia powrót do biura, 27 proc. planuje akcje informacyjne z rekomendacją szczepień, a 16 proc. chce zarekomendować szczepienia, ale nie planuje na razie żadnych akcji informacyjnych. Co trzeci pracodawca jest natomiast zdania, że szczepienia to indywidualna decyzja każdego pracownika i nie zamierza w nią ingerować. Największą motywację do rekomendowania szczepień mają firmy z sektora handlu. Już 38 proc. z nich będzie wdrażać akcje informacyjne. Natomiast w przemyśle 31 proc firm od szczepień pracowników uzależnia pełny powrót do biura.

Wśród spółek, które chcą zaszczepić wszystkich pracowników jest Polska Grupa Górnicza - zadeklarowała już w ub. tygodniu przystąpienie do rządowego projektu szczepień w zakładach pracy. PGG zamierza jak najszybciej przeprowadzić operację dla prawie 40 tys. swoich pracowników we wszystkich kopalniach i oddziałach spółki. 

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk zapowiedzieli istotne zmiany przyspieszające realizację Narodowego Programu Szczepień, w tym m.in. możliwość szczepienia pracowników w zakładach pracy, które potrafią zorganizować wakcynację własnymi siłami dla przynajmniej 500 osób. Szczepionki dostarczy takim firmom państwowa Agencja Rezerw Materiałowych, jednak pracodawca musi zapewnić odpowiednie standardy sanitarno-medyczne całej akcji. 

W deklaracji o gotowości do przystąpienia do projektu PGG S.A. przypomina, że już w pierwszych miesiącach pandemii spółka prowadziła przez wiele tygodni z pomocą służb sanitarnych i wojska masowe badania przesiewowe pracowników. Łącznie wykonano wówczas ponad 65 tys. testów przesiewowych. Operacja w PGG S.A. - na skalę niespotykaną w żadnej z dużych firm europejskich - zakończyła się sukcesem, pomagając zahamować gwałtowne rozprzestrzenianie się infekcji wśród kilkudziesięciu tysięcy zatrudnionych w kopalniach i oddziałach spółki, rozsianych na obszarze województwa śląskiego. W ciągu minionego roku PGG S.A. prowadziła też nieprzerwanie prewencję Covid-19 w kopalniach, co wymagało stałej gotowości, sprawnej logistyki, skomplikowanej, wielopoziomowej koordynacji działań i nowatorstwa. Spółka ocenia, że inicjatywa rządu o masowych szczepieniach pracowników jest szczególnie ważna dla branży górniczej. W kopalniach, mimo stosowania wszystkich procedur bezpieczeństwa związanych z Covid-19, w wyrobiskach pod ziemią ograniczone są możliwości zachowania dystansu społecznego (m.in. w transporcie szybowym). Dlatego właśnie masowe szczepienia górników dają ogromną szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w kopalniach.

Zgromadzone doświadczenia upewniają nas, że Polska Grupa Górnicza S.A. potrafi zorganizować i przeprowadzić z pełnym powodzeniem postulowaną akcję szczepień przeciw Covid-19 własnymi siłami, bez angażowania służb publicznych, których potencjał będzie można jednocześnie wykorzystać dla innych potrzebujących w regionie

deklaruje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG. 

Od strony sanitarno-medycznej PGG S.A. zapewni najwyższy możliwy standard bezpieczeństwa, dzięki umiejętnościom i doświadczeniu specjalistów ratownictwa górniczego, którzy pełnią już służbę m.in. w szpitalach cowidowych oraz lekarzy i personelu medycznego, z którymi spółka współpracuje na bieżąco

dodaje.

Kolejne duże państwowe firmy zgłaszają podobne deklaracje. Wczoraj KGHM poinformował, że chce zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich swoich pracowników.

Źródło

Skomentuj artykuł: