Firmy przyjazne pracownikowi. Są również w Polsce!

Aż 14 firm z Polski znalazło się wśród 150 laureatów nagrody Great Place to Work w konkursie na najlepsze miejsca pracy w Europie.  To jak dotychczas najlepszy wynik rodzimych przedsiębiorstw. Tegoroczny ranking powstał w oparciu o analizę badań ankietowych, w których wzięło udział blisko 600 tysięcy pracowników z 1545 organizacji z całej Europy.

Na ranking najlepszych miejsc pracy w Europie składają się 4 listy: 50 najlepszych dużych miejsc pracy (powyżej 500 pracowników), 50 najlepszych średnich miejsc pracy (poniżej 500 zatrudnionych), 25 najlepszych małych miejsc pracy (poniżej 50 pracowników) oraz 25 najlepszych międzynarodowych miejsc pracy. W tym roku – po raz pierwszy w ponad 10 letniej historii polskiego uczestnictwa w tym europejskim rankingu Polsce udało się wprowadzić swoich przedstawicieli na każdą z tych 4 list. 
W kategorii firm dużych bardzo wysokie drugie miejsce zajęła firma informatyczna Sii Polska. To duży sukces. Nie tylko dlatego, że Sii Polska znalazła się wśród europejskich liderów już po raz czwarty, ale także dlatego, że to jedna z największych firm w tej kategorii, z zatrudnieniem powyżej 4,5 tysiąca pracowników. Przy tej skali działania stworzenie świetnego miejsca pracy dla wszystkich pracowników jest ogromnym wyzwaniem.

Wśród firm dużych mamy w tym roku jeszcze dwóch polskich laureatów. Są to Grupa ANG S.A. działająca w sektorze finansowym oraz NEUCA S.A. reprezentująca sektor ochrony zdrowia.

Na liście firm średnich Polskę reprezentują dwie spółki informatyczne: Idego Group oraz SoftServe Poland. Covenant.dev S.A., kolejna firma informatyczna, to nasz przedstawiciel na liście 25 Najlepszych Małych Miejsc Pracy.

W kategorii najlepszych międzynarodowych miejsc pracy bardzo dobre wyniki polskich oddziałów w krajowej edycji konkursu przyczyniły się do europejskiego sukcesu 8 międzynarodowych firm: Cisco, Hilton, Amgen, SAS Institute, The Adecco Group, Grohe, SC Johnson i Novo Nordisk.

Najwięcej firm informatycznych
Zwycięzcą w kategorii firm dużych została turecka firma Kuveyt Türk, świadcząca usługi w branży finansów i ubezpieczeń. Najlepszą wśród firm średnich okazała się holenderska spółka informatyczna AFAS Software. Holandia otwiera także stawkę w kategorii firm małych: Viisi Hypotheken to firma działająca w sektorze usług finansowych. W kategorii firm międzynarodowych pierwsze miejsce w rankingu należy w tym roku do DHL Express.

Organizacje międzynarodowe musiały spełnić dodatkowe kryterium: wykazać, że potrafią tworzyć świetne miejsca pracy w wielu krajach regionu, o czym świadczy obecność na co najmniej trzech krajowych listach w Europie.

Najliczniejszą grupę wśród 150 tegorocznych zwycięzców stanowią firmy informatyczne (32%). Kolejne miejsca zajmują firmy działające w branży usług profesjonalnych (14%), usług finansowych i ubezpieczeń (13%) oraz reprezentujące produkcję (8%).

W pełnej klasyfikacji Polska ze swoimi 14 laureatami plasuje się w tym roku w połowie stawki, na równi z takimi krajami, jak Austria i Finlandia. Najliczniej reprezentowanym krajem pozostaje Wielka Brytania (26 firm), a kolejne miejsca zajmują: Włochy i Francja (po 20 firm) oraz Turcja (18 firm).

Pracownicy tych firm dobrze czują się w pracy!
Co roku firmy pretendujące do tytułu najlepszego miejsca pracy muszą skonfrontować się z opiniami swoich pracowników wyrażonymi w anonimowych ankietach. Pracownicy oceniają w nich swoje środowisko pracy w takich wymiarach, jak wzajemne zaufanie, innowacyjność, wartości firmy i przywództwo. W tym roku COVID-19 spowodował, że w ocenach pracowników na pierwszy plan wysunęło się dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Średnio 85% pracowników firm, które znalazły się na liście 150 najlepszych miejsc pracy w Europie stwierdziło, że dobrze czuje się w pracy. Ich dobrostan określały takie czynniki, jak poczucie opieki i troski ze strony pracodawcy oraz przekonanie, że pracują w psychologicznie i emocjonalnie zdrowym miejscu pracy. 

Badanie Great Place to Work ma ponad trzydziestoletnią historię i niezmiennie jest największym globalnym badaniem jakości miejsc pracy na świecie. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 150 krajów. Konkurs na najlepsze miejsca pracy jest prowadzony w oparciu o obiektywną metodologię, która od wielu lat stanowi światowy standard. O miejscu na liście decyduje przed wszystkim wynik ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie, Trust Index™). Na finalną ocenę ma także wpływ wynik audytu kulturowego (Culture Audit™), którego wiodącymi obszarami są: skuteczne przywództwo, powszechna innowacyjność oraz wartości.

Skomentuj artykuł: