Firmy szkoleniowe i doradcze boją się upadku całej branży

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Firm Szkoleniowych, największą organizację firm szkoleniowych i doradczych, wśród ponad 470 firm z branży, aż 1/3 z nich planuje redukcję zatrudnienia, co oznacza, że zagrożonych jest 100 tys. miejsc pracy. Kłopoty z wypłacaniem pensji przewiduje 43 proc. ankietowanych firm a z rozliczeniami z dostawcami 29 proc.


84 proc. przedsiębiorców z branży szkoleniowej i doradczej spodziewa się anulacji zamówień, prawie tyle samo widzi duże utrudnienia w pozyskiwaniu nowych kontraktów, a 55 proc. opóźnień w płatnościach za już zrealizowane usługi. Wszystko to sprawia, że ponad połowa firm (54 proc.) spodziewa się całkowitej utraty dochodów. Przedsiębiorcy mówią o upadłości nie tylko ich biznesów, ale i całej branży.

„Badanie zostało przeprowadzone tydzień po ogłoszeniu założeń Tarczy Antykryzysowej przez rząd. Jego wyniki najlepiej pokazują, że zaproponowane rozwiązania są niewystarczające, a nasza branża znajduje się na równi pochyłej i nie tygodnie, a dni dzielą ją od całkowitej klęski"

komentuje Piotr Piasecki, prezes Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.

Zdaniem przedsiębiorców z branży szkoleniowej i doradczej, w obecnej sytuacji  najbardziej pomogłoby im odroczenie płatności i zobowiązań wobec Skarbu Państwa /wskazało tak 56 proc. firm/, finansowanie wynagrodzeń i rozliczeń z podwykonawcami /43 proc. wskazań/, a także pomoc w zmianie modelu biznesu i inwestycjach w tym zakresie /35 proc./. 

„Mamy świadomość, że część z tych działań jest planowanych, ale podkreślam - w niewystarczającym charakterze”

podkreśla Piasecki. 

Polska Izba Firm Szkoleniowych uważa też za konieczne zwiększenie wymiaru wsparcia dla samozatrudnionych i mikro firm, które są najbardziej zagrożone upadkiem. Co więcej, w stosunku do wielu podmiotów, wobec skali i nieodwracalności utraty przychodów, odroczenie terminów nie zapobiegnie ryzyku upadłości, dlatego Izba postuluje uwzględnienie najprostszych form, przynajmniej częściowo umarzanych pożyczek, dostępnych dla mikro, małych firm, w tym także samozatrudnionych. Wnioskuje również o rozszerzenie katalogu podstaw do zasiłku o decyzję zakazującą organizacji szkoleń z bezpośrednim udziałem osób. 

Skomentuj artykuł: