Gaz ziemny: Nowe złoże na Cyprze energetycznym game-changerem?

Nowe ważne pole gazu ziemnego w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE), "Zeus 1", zostało wykryte przez wiertnię Eni - TotalEnergies. Może ono wzmocnić perspektywy regionu południowo-wschodniego Morza Śródziemnego jako nowego źródła dostaw gazu dla Europy. Problem w tym, że pretensje do miejsca, w którym odkryto złoże, częściowo rości sobie Turcja.

Nowe złoże gazu ziemnego, "Zeus 1", zostało wykryte przez urządzenie wiertnicze konsorcjum ENI-TotalEnergies w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Jest to złoże większe niż "Kronos 1", odkryte 22 sierpnia przez włosko-francuskie konsorcjum w tym samym bloku (działka 6).

Wiercenie, które zostało przeprowadzone przez statek wiertniczy "Tungsten Explorer" w odległości 162 kilometrów od wybrzeża Cypru, 5 kilometrów na zachód od wiercenia "Kronos-1" i na głębokości 2300 metrów, wykazało istnienie kolumny czystego gazu ziemnego o długości 105 metrów, którego ilość, według wstępnych szacunków, wynosi łącznie 2 do 3,5 bilionów stóp sześciennych.

Po dodaniu do pola "Glaukos" (5-8 bln stóp sześciennych), "Kronos 1" (2,5 bln stóp sześciennych) i "Afrodyta" (4,2 bln stóp sześciennych) podnosi to potencjalną pojemność zasobów Cypru do 15,2-18,2 bln. stóp sześciennych. Na 6-8 bln stóp sześciennych szacowane są zasoby gazu na polu Kalypso, ale jak na razie nikt nie zdołał potwierdzić tych szacunków.

Nowe odkrycie w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, ogłoszone dzisiaj przez ENI, stwarza korzystniejsze warunki dla eksploatacji pola "Kronos 1" w tym samym bloku, ale także znajdującego się w pobliżu "Glaukos", które po spełnieniu pewnych warunków może stać się największym złożem na Cyprze.

Nowe pole wzmacnia perspektywy regionu południowo-wschodniego Morza Śródziemnego jako nowego źródła dostaw gazu dla Europy, i może przyczynić się do jej niezależności energetycznej. W tym samym basenie geologicznym znajdują się również prawdopodobnie złoża na południe i południowy zachód od Krety, gdzie ExxonMobil prowadzi badania sejsmiczne. W strukturach geologicznych, które zostały zidentyfikowane w regionie Morza Jońskiego i Krety, mogą znajdować się potencjalne rezerwy 70-90 bln. stóp sześciennych gazu, według danych EDEFEP (Hellenic Hydrocarbons and Energy Resources Management Company), zdolne do pokrycia 15-20 proc. konsumpcji UE.

Cel "Zeus 1" jest piątym z rzędu odkryciem w cypryjskiej WSE, od 2011 roku, kiedy to wiertarka Noble Energy zidentyfikowała złoże "Afrodyta" w bloku 12; na "Zeusa" natrafiono zaledwie cztery miesiące po odkryciu "Saturn 1". Blok 6, gdzie również zlokalizowano nowe złoże, jest jednym z punktów, które Turcja zmapowała jako część swojego szelfu kontynentalnego, a pięć lat temu, gdy Cypr zaoferował licencję na wydobycie gazu zewnętrznym podmiotom, zagroziła nawet, że spór terytorialny dotyczący złóż może stać się casus belli.

W tekście przekazanym ONZ 12 kwietnia 2017 roku przez stałego przedstawiciela tego kraju scharakteryzowano jako "prowokacyjne" działanie administracji greckiej Cypru, polegające na "zaoferowaniu licencji na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów dla tzw. działki 6, która częściowo leży w zewnętrznych granicach tureckiego szelfu kontynentalnego we wschodniej części Morza Śródziemnego". Zaznaczono również, że Turcja "jest zobowiązana do ochrony swoich suwerennych praw, wywodzących się z prawa międzynarodowego, i nie pozwoli zagranicznym firmom na prowadzenie nieautoryzowanej działalności w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów na własnym szelfie kontynentalnym."

Biorąc pod uwagę nasilone od kilku miesięcy napięcia grecko-tureckie, należy spodziewać się twardej postawy Ankary. Ale Ateny i Nikozja, które zapewne zostaną wsparte przez Brukselę, z pewnością nie zrezygnują z tak łakomego kąska.

Źródło

Skomentuj artykuł: