General Motors będzie wynajmował samochody… na Księżycu

GM i Lockheed Martin pracują nad nowymi księżycowymi łazikami do wynajęcia. Producent samochodów połączył siły z Lockheed Martin, aby opracować linię pojazdów mobilności księżycowej, które zapewnią transport dla załogowych misji odwiedzających naszego naturalnego satelitę.

Współpraca ma na celu przygotowanie pojazdów przed pierwszymi misjami księżycowymi XXI wieku, które są obecnie zaplanowane na 2025 r. Pojazdy są projektowane z autonomicznymi możliwościami jazdy i platformami, które mogą poradzić sobie z przenoszeniem ludzi lub sprzętu na powierzchni księżycowej.

Prace nad tym projektem odbywają się niezależnie od programu Artemis amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i nie mają żadnego rządowego wsparcia czy finansowania.

GM używa tego samego symulatora „sterownika w pętli” (driver-in-the-loop), którego używał przy opracowywaniu GMC Hummer EV i który skrócił czas wprowadzenia na rynek o połowę do dwóch lat.

System został opracowany z odtworzeniem części powierzchni Księżyca i zaprojektowany na jedną szóstą ziemskiej grawitacji.

„Rzeczy, które byś zrobił, aby pojazd był dobry w warunkach terenowych na Ziemi, to te same rzeczy, które zrobiłbyś na Księżycu, to tylko zmiana w liczbach” – twierdzi Jeff Vogt, główny inżynier GM ds. zaawansowanej dynamiki pojazdów.

Rzecznik GM powiedział FOX Business, że pomysł polega na tym, że pojazdy zostaną wysłane na Księżyc przed misją, a następnie udostępnione do dzierżawy wszystkim ekspedycjom, które odwiedzą Księżyc, z USA lub innych krajów. Pojazdy będą ładowane energią słoneczną i są bardzo łatwe w konserwacji. Wszystko to powinno zapewnić im żywotność około 10 lat, przekonuje firma.

Źródło

Skomentuj artykuł: