Gigantyczne pieniądze dla strefy euro na ratowanie ekonomii

Europejski Bank Centralny (EBC) uruchomił awaryjny pakiet 750 mld euro aby złagodzić ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa.

Za te pieniądze EBC wykupi dług rządowy oraz długi przedsiębiorstw w całej strefie euro, w tym w niespokojnej Grecji i we Włoszech. Szefowa EBC, Christine Lagarde, napisała na Twitterze: „nie ma ograniczeń” co do zaangażowania w wydatkach. Tak zwany Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych pojawia się zaledwie sześć dni po tym, jak EBC przedstawił środki, które jednak nie uspokoiły rynków. Pojawiła się więc presja na EBC by zrobił więcej w celu wspierania europejskich gospodarek.  

Niezależnie od tego w ostatnich tygodniach banki centralne i rządy na całym świecie ogłosiły duże plany stymulacyjne.

Ogłaszając ten ostatni krok, Lagarde powiedziała, że ‌‌EBC zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wesprzeć euro w tych „niezwykłych czasach”.

Co to oznacza w praktyce ? Otóż ogłoszony właśnie program zakupu aktywów będzie tymczasowy i zostanie zakończony, gdy EBC „uzna, że ‌‌faza kryzysowa koronawirusa Covid-19 się zakończyła, ale w żadnym wypadku nie przed końcem roku” oświadczyły władze EBC cytowane przez BBC News. Ogłoszenie takiego scenariusza postępowania banku nastąpiło po tym, jak 25-osobowa rada zarządzająca banku przeprowadziła rozmowy telefoniczne z szefami banków centralnych strefy euro.

W ostatnich dniach EBC był krytykowany za to, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby wesprzeć strefę euro w porównaniu do drastycznych działań podjętych przez Rezerwę Federalną USA (Fed).

W ostatnią niedzielę Fed obniżył stopy procentowe do prawie zera i uruchomił program stymulacyjny o wartości 700 mld dol. W ramach tego komunikatu Fed powiedział, że będzie współpracować z innymi bankami centralnymi w celu zwiększenia dostępności dolarów dla banków komercyjnych.

Ta obietnica jest częścią skoordynowanych działań zainicjowanych przez Wielką Brytanię, Japonię, strefę euro oraz Kanadę i Szwajcarię.
Te tak zwane „linie wymiany walut” były ważnym narzędziem w utrzymaniu stabilności finansowej po kryzysie bankowym w 2008 r.

„Dzisiejsze skoordynowane działanie głównych banków centralnych poprawią globalną płynność poprzez obniżenie ceny i przedłużenie maksymalnego okresu operacji pożyczkowych w dolarach amerykańskich”

powiedział BBC gubernator Banku Anglii Mark Carney.

Natomiast Bank Japonii (BoJ) złagodził swoją politykę pieniężną, zobowiązując się m.in.. do kupowania ryzykownych aktywów w przyspieszonym tempie w stosunku do obecnego tempa. Ogłosił również nowy program pożyczek, obejmujący roczne pożyczki o zerowej stopie procentowej dla instytucji finansowych, głównie banków.

Źródło

Skomentuj artykuł: