Gminy dziękują za węgiel w dobrej cenie. Będzie go więcej

Do przedstawicieli Zarządu Polskiej Grupy Górniczej S.A. napływają listy od gmin z podziękowaniami za współpracę związaną ze sprzedażą węgla dla gospodarstw domowych. W minionym sezonie grzewczym umowy z PGG S.A. w tym zakresie podpisało około tysiąca samorządów. Od listopada zeszłego roku do kwietnia tego roku trafiło do nich ponad milion ton węgla z kopalń PGG S.A.

W ostatnim czasie podziękowania dla PGG S.A. napłynęły z Zakopanego, Mysłowic, Młodzieszyna, Osjakowa, Korczewa, Korczyna, Skaryszewa i Sośnicowic. W listach przedstawiciele tych gmin podkreślają, że współpraca z PGG S.A. pozwoliła zapewnić mieszkańcom bardzo korzystną cenę tego paliwa stałego. Dziękują za profesjonalizm, zaangażowanie i życzliwość pracowników PGG S.A., z którymi byli w stałym kontakcie. Podkreślają też, że liczą na dalszą współpracę.
Gminy organizowały sprzedaż paliwa stałego w ramach ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. PGG S.A. była jednym z sześciu podmiotów, dostarczających węgiel samorządom. Węgiel dostarczały też spółki: PGE Paliwa, Tauron Wydobycie, Węglokoks, Węglokoks Kraj i Lubelski Węgiel Bogdanka.
Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakładała, że mogły one kupować węgiel od jego producentów i importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina sprzedawała węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego.
Proces dystrybucji węgla z PGG S.A. do gmin usprawnili Kwalifikowani Dostawcy Węgla. Sieć jest stale rozbudowywana, aby pokryć zasięgiem wszystkie obszary Polski, w których jest zwiększony popyt na węgiel z krajowych kopalń.

Zbudowana w ciągu kilkunastu tygodni zeszłego roku sieć KDW dysponowała około 100 składami węgla. Obecnie liczy już ponad 160 składów węgla.

 Indywidualnym odbiorcom też sprzedają

PGG S.A. sprzedaje też węgiel indywidualnym odbiorcom. W 2022 r. w e-sklepie PGG S.A. zaopatrzyło się bisko pół miliona klientów, którzy kupili około 1,5 mln ton węgla. W 2023 r. od stycznia do końca maja e-sklep PGG S.A. obsłużył już 70 tys. klientów, sprzedając 125 tys. ton węgla. 

W czerwcu PGG S.A. utrzymuje najniższe ceny ekogroszków na polskim rynku. Ekogroszki Karlik i Pieklorz należą do najtańszych na polskim rynku węgla opałowego, a PGG S.A. wyróżnia się konkurencyjną ceną produktów, stabilnością i brakiem zaskakujących podwyżek – wynika z czerwcowego rankingu cen na portalu Jakiekogroszek.pl. Wśród 83 produktów kilkunastu marek dostępnych w sprzedaży w Polsce w czerwcu tego roku najniższe ceny (w przeliczeniu na kaloryczność paliwa w zł/GJ) mają ekogroszki workowane Karlik i Pieklorz, które kosztują 67,41 i 66,18 zł/GJ. Na długiej liście rankingowej jeszcze tylko jeden produkt czeskiej firmy zbliża się do polskich ekogroszków z PGG S.A. z ceną poniżej 70 zł/GJ. Wszystkie pozostałe węgle kosztują już więcej, ponad 70 zł/GJ, najdroższe nawet 100 zł/GJ (ekogroszek z „importu zachodniego”) i 103,75 zł/GJ (ekogroszek polski Ekosort). Na uwagę zasługują natomiast ekogroszki Karolinka i Retopal, które nadal należą do najtańszych w rankingu, a ich cena tylko nieznacznie przekracza 72 zł/GJ.

Czerwiec to dobry miesiąc do zakupów paliwa

O dziwo wielu sprzedawców nie zawahało się przed podwyżkami – dziewięć produktów podrożało w stosunku do maja tego roku o około 50-100 zł za tonę i kosztują teraz od 1799,- do 2099,- zł/t. Dla dwóch produktów w czerwcu wzrosły też koszty transportu. W dziesięciu przypadkach sprzedawcy zdecydowali się na obniżkę cen, niekiedy nawet znaczącą, o kilkaset złotych (jednak często z bardzo wysokiego pułapu, który w maju mógł zbliżać się do 3000,- zł/t).

"Większość ofert oscyluje w przedziale między 1900 zł a 2100 zł za tonę" – stwierdzają autorzy rankingu, w którym oferta ekogroszków PGG S.A. wyróżnia się na korzyść cenami 1570,- (Retopal, Karlik, Pieklorz) i 1770,- zł/t (bezdymny, niskoemisyjny groszek Karolinka). "Czerwiec to dobry miesiąc, aby rozważyć zakup węgla na najbliższy sezon. Obecnie jest niewielkie zainteresowanie, można więc liczyć na sprawną obsługę i niewielkie upusty. Dodatkowo pogoda znacznie się poprawiała, co daje nadzieje na zakup suchego opału" – oceniają autorzy serwisu Jakiekogroszek.pl. Zaznaczają, że trudno jest w tej chwili prognozować zachowanie się rynku węgla w najbliższych miesiącach. Z jednej strony bodźcem do obniżania cen mogą być spadające indeksy ARA a także jesienne wybory parlamentarne w Polsce. Z drugiej strony analitycy dostrzegają czynniki, które „zmuszają do pozostawienia cen przynajmniej na niezmienionym poziomie” (m.in. konieczność importu niskiej jakości niesortowanego węgla oraz zobowiązanie w ramach polityki klimatycznej UE do likwidowania kotłów na paliwa stałe).

Polska Grupa Górnicza S.A. pozytywnie wpisuje się w trendy rynkowe i pracuje obecnie nad kolejnymi obniżkami cen. Stabilnie funkcjonuje ponadto sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla, a liczebność składów pod kontrolą PGG S.A. powiększyła się na początku czerwca do 163 w całym kraju.

Źródło

Skomentuj artykuł: