Górnicy w tym roku nie świętowali

Ze względu na zagrożenie epidemiczne górnicze spółki odwołały tegoroczne uroczystości barbórkowe. Część przeniesiono na przyszły rok. Ale generalnie obchody górniczego święta z roku na rok są coraz bardziej skromne.  

Polska Grupa Górnicza, największy krajowy producent węgla - zatrudniająca 39 tys. pracowników - odwołał wszystkie główne uroczystości. Podobnie zrobił Wyższy Urząd Górniczy.  "Podobnie jak przed rokiem obchody górniczego święta ograniczone zostaną do mszy świętej w intencji pracowników nadzoru górniczego i ich rodzin oraz do kameralnych spotkań w okręgowych urzędach górniczych i Specjalistycznym Urzędzie Górniczym" - podał WUG. Dodał, że aby zminimalizować negatywne skutki pandemii, wszelkiego rodzaju spotkania będą odbywały się w zgodzie z obowiązującymi przepisami oraz zaleceniami i rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia, medycznych ekspertów i służb sanitarnych. Przedstawiciele nadzoru górniczego wskazują, że gdy przed rokiem po raz pierwszy odwoływano uroczystości barbórkowe, wszyscy mieli nadzieję, że taka sytuacja już się nie powtórzy. Urząd zaznacza, iż po ustaniu zagrożenia epidemicznego WUG wróci do tradycji organizowania uroczystości barbórkowych pracowników nadzoru górniczego. "Nie wykluczamy, że uroczyste obchody Barbórki 2021 odbędą się w późniejszym terminie" - podał Urząd.

Jako pierwsza decyzję o odwołaniu uroczystości podjęła Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Odwołanie obchodów w tradycyjnej formule potwierdziły również m.in. Tauron Wydobycie oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Wszystko to podyktowane jest rosnącym zagrożeniem związanym z pandemią. Od początku listopada kopalnie notują wzrost zakażeń koronawirusem wśród pracowników. W JSW od początku pandemii zakażonych było 5970 pracowników spółki, a wyzdrowiały 5892 osoby. W PGG, która wstępnie planowała centralną uroczystość barbórkową na 3 grudnia w sali katowickiej Akademii Muzycznej, koronawirusem zakażonych jest kilkadziesiąt osób. - Mając na uwadze bezpieczeństwo pracowników oraz wytyczane sztabu kryzysowego działającego w PGG, w związku z pandemią zarząd podjął decyzję o odwołaniu zaplanowanych na grudzień uroczystości barbórkowych zarówno w kopalniach i zakładach spółki, jak i uroczystości centralnych - poinformował rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Również w skupiającej trzy kopalnie spółce Tauron Wydobycie, ze względów profilaktycznych nie odbyła się w tym roku tradycyjna akademia barbórkowa, a obchody ograniczyły się do wewnętrznego spotkania dla pracowników, którzy otrzymali odznaczenia państwowe i branżowe. - Dzięki wzmożonym środkom bezpieczeństwa, górnicy z zakładów w Jaworznie, w Libiążu i w Brzeszczach mogli dotychczas efektywnie pracować pomimo sytuacji pandemicznej. Zależy nam na dalszym minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, stąd tegoroczne obchody barbórkowe w spółce miały charakter symboliczny. Bezpieczeństwo górników stawiamy zawsze na pierwszym miejscu - podkreśla prezes Taurona Wydobycie Jacek Pytel.

Decyzję w sprawie odwołania barbórkowych obchodów podjęła także Spółka Restrukturyzacji Kopalń, zajmująca się likwidacją i zagospodarowaniem pogórniczego majątku. Firma zamierzała świętować 3 grudnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, w tym roku nie było ani centralnej uroczystości, ani obchodów w poszczególnych oddziałach firmy. Zaproszeni wcześniej do Opery goście otrzymli m.in. dwupłytowy album z najpiękniejszymi ariami operowymi i operetkowymi, nagranymi przez artystów bytomskiej sceny, a także wydane przez SRK górnicze kalendarze.

W ostatnim czasie w spółce restrukturyzacyjnej zakończono proces wręczania odznaczeń państwowych, stopni górniczych oraz medali wybitych z okazji XX-lecia firmy, które miały być przekazane pracownikom podczas ubiegłorocznej Barbórki. - Wolelibyśmy spotkać się w innych warunkach, typowych górniczego dla święta, ale ubiegłoroczna epidemia spowodowała, że nie odbyły się uroczystości barbórkowe - tłumaczy wiceprezes SRK Radosław Wojtas. Na uroczystość pracowników zapraszano w niewielkich grupach, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Barbórka - tradycyjny Dzień Górnika - obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest ponad 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia ok. 180 tys. pracowników, w tym niespełna 80 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

Źródło

Skomentuj artykuł: