Gospodarka Chin gwałtownie hamuje

PKB Chin w II kw. gwałtownie spowalnia. Powszechne blokady COVID hamują zarówno działalność przemysłową, jak i popyt. Czerwiec pokazuje już odbicie w aktywności, ale globalne zagrożenia jak nawroty COVID, wojna na Ukrainie, presja na podwyżki stóp procentowych przyćmiewają perspektywy.

Wzrost gospodarczy Chin gwałtownie zwolnił w drugim kwartale, na co kolosalny wpływ ma spadek aktywności wynikający z powszechnych blokad COVID i utrzymująca się presja związana z pogarszającymi się perspektywami globalnymi.

Słabe dane z piątku potęgują obawy przed globalną recesją, gdy decydenci polityczni podnoszą stopy procentowe, aby powstrzymać gwałtownie rosnącą inflację, przysparzając więcej trudności konsumentom i firmom na całym świecie, które borykają się z wyzwaniami związanymi z wojną na Ukrainie i zakłóceniami w łańcuchu dostaw.

Produkt krajowy brutto w kwartale kwiecień-czerwiec spadł o 0,4%. To był najgorszy wynik dla drugiej co do wielkości gospodarki świata od rozpoczęcia pomiarów w 1992 r., z wyłączeniem 6,9% spadku w pierwszym kwartale 2020 r. z powodu początkowego szoku COVID.

W ujęciu kwartalnym PKB spadł w drugim kwartale o 2,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem, w porównaniu z oczekiwaniami spadku o 1,5%.

Gospodarka Chin znalazła się na skraju stagflacji, chociaż prawdopodobnie najgorsze ma już za sobą” – powiedział Toru Nishihama, główny ekonomista w Dai-ichi Life Research Institute w Tokio. „Biorąc pod uwagę łagodny wzrost, chiński rząd prawdopodobnie od teraz zastosuje środki stymulujące gospodarkę, aby przyspieszyć słabnący wzrost, ale bank centralny ma duże przeszkody, aby dalej obniżać stopy procentowe, ponieważ podsyciłoby to inflację, która jest obecnie utrzymywana na stosunkowo niskim poziomie” – dodał.

Pełne lub częściowe blokady zostały wprowadzone w głównych ośrodkach w całym kraju w marcu i kwietniu, w tym w stolicy handlowej Szanghaju, w której PKB w drugim kwartale spadł o 13,7% rok do roku. Produkcja w stolicy Pekinie skurczyła się w tym samym kwartale o 2,9% rok do roku.

Chociaż wiele z tych ograniczeń zostało już zniesionych, a czerwcowe dane wskazywały na poprawę, analitycy nie spodziewają się szybkiego ożywienia gospodarczego. Chiny trzymają się twardej polityki covidowej w obliczu nowych zachorowań, rynek nieruchomości w tym kraju znajduje się w głębokim załamaniu, a globalne perspektywy wciąć się pogarszają.

Wprowadzenie nowych blokad w niektórych miastach oraz pojawienie się wysoce zaraźliwego wariantu BA.5 zwiększyły obawy przedsiębiorców i konsumentów dotyczące przedłużającego się okresu niepewności. 

W pierwszym półroczu PKB wzrósł o 2,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chińskie akcje na  krótko wzrosły, po czym spadły, podczas gdy juan spadł do najniższego poziomu od 2 miesięcy po raporcie o słabnącym PKB.

Chiny zwiększają wsparcie polityczne dla gospodarki, chociaż analitycy twierdzą, że oficjalny cel wzrostu na poziomie około 5,5% na ten rok będzie trudny do osiągnięcia bez rezygnacji ze ścisłej strategii epidemiologicznej.  Wielu uważa, że pole do dalszego łagodzenia polityki przez bank centralny może być ograniczone przez obawy o odpływ kapitału, ponieważ Rezerwa Federalna USA i inne gospodarki agresywnie podnoszą stopy procentowe w celu walki z gwałtownie rosnącą inflacją. 

Rosnąca inflacja konsumencka w Chinach, choć nie tak wysoka jak w innych głównych gospodarkach, może również przyczynić się do ograniczenia łagodzenia polityki pieniężnej, twierdzą analitycy.

„Uważamy, że rynki stały się zbyt optymistyczne co do wzrostu w drugiej połowie” – powiedzieli analitycy Nomura.

Dane o aktywności w czerwcu, również opublikowane w piątek, pokazały, że produkcja przemysłowa Chin wzrosła w czerwcu o 3,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, przyspieszając z 0,7% wzrostu w maju.

Inwestycje wzrosły w pierwszych sześciu miesiącach roku o 6,1% lepiej niż oczekiwano, w porównaniu ze wzrostem o 6,2% w okresie styczeń-maj.

Sprzedaż detaliczna również poprawiła się, o 3,1% rok do roku w czerwcu i odnotowała najszybszy wzrost od 4 miesięcy, po tym, jak władze zniosły dwumiesięczną blokadę w Szanghaju. Analitycy oczekiwali stabilnego wzrostu po majowym spadku o 6,7%.

„Wzrost sprzedaży detalicznej wskazuje, że blokady były głównym hamulcem konsumpcji” – powiedział Jacob Cooke, dyrektor generalny WPIC Marketing + Technologies w Pekinie. „Konsumenci nadal mają niepewność co do blokad, ale biorąc pod uwagę, że przyszłe blokady nie będą tak rygorystyczne, jesteśmy optymistami, że konsumpcja będzie nadal rosnąć w drugiej połowie” - dodał.

Sytuacja zatrudnienia pozostała niestabilna. Ogólnokrajowy wskaźnik bezrobocia spadł do 5,5% w czerwcu z 5,9% w maju - zgodnie z celem rządu. Jednak bezrobocie wśród młodzieży wzrosło w czerwcu do rekordowego poziomu 19,3%.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: