Gospodarka, a druga fala pandemii. Jakie wyzwania przed nami?

Podczas drugiego dnia II Forum Polska-Węgry prezes GPW i rektor SGH oraz wiceprezes giełdy w Budapeszcie mówili o drugiej fali pandemii. W ramach programu wydarzenia przedstawiciele świata polityki i biznesu wymieniali się dobrymi praktykami i prognozami na przyszłość w zakresie współpracy gospodarczej i politycznej na linii Warszawa – Budapeszt, jak również roli obu państw w strukturach Unii Europejskiej.

Świat zmaga się nie tylko z zagrożeniami dla zdrowia populacji, ale również z konsekwencjami gospodarczymi. Prof. Wachowiak - rektor Szkoły Głównej Handlowej ocenił, że bardzo ważne jest dostosowywanie się firm do nowej sytuacji.

Nie będzie już powrotu do normalności jaką znaliśmy

mówił.

Wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych w Budapeszcie István Máté-Tóth stwierdził, że jednym z najważniejszych wyzwań jest oddzielenie wpływów cyklicznych od strukturalnych.

Pandemia wpływa na łańcuchy dostaw, wpływa na zdolność firm do dostosowywania się. Nasz region bardzo łatwo adaptuje się do nowej sytuacji i to jest nasza przewaga. Niezwykle ważne jest również sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi

powiedział Mate-Tóth.

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – Marek Dietl uważa, że obecny kryzys „rozwarstwia” państwa.

Są kraje, które wychodzą zwycięsko z tej sytuacji i takie, których sytuacja jest coraz gorsza. Podobnie jest z firmami. Nawet po ustaniu pandemii, firmy będą bardziej zapobiegliwe i mniej chętne do zadłużania. Firmy technologiczne radzą sobie w obecnej sytuacji bardzo dobrze. Polska i Węgry dzięki możliwości kontroli własnej polityki fiskalnej i monetarnej mogą skuteczniej walczyć z kryzysem

dodał prezes GPW.

Dietl stwierdził, że problemem naszych gospodarek jest zbyt duża liczba podwykonawców dla międzynarodowych koncernów oraz to, że tworzymy za mało wartości dodanej.

Polska i Węgry powinny tworzyć większą wartość dodaną, mogą skorzystać na skróceniu łańcuchów dostaw i zmienić swoją strukturę produkcji

mówił.

Moderujący dyskusję prof. Wachowiak zauważył, że musimy się nauczyć żyć w niepewności. Ostatnie pytanie w dyskusji dotyczyło szans związanych z nowych ładem gospodarczym po pandemii.

Nastąpią takie zmiany strukturalne w naszych gospodarkach, których nie da się teraz nawet przewidzieć. Państwo powinno dać wsparcie dla firm, by były jak najbardziej elastyczne

zauważył Mate-Tóth.

Bez dużego udziału kapitału prywatnego nie wyjdziemy szybko z obecnej recesji. Kryzys pokazał również, że instytucje międzynarodowe działają z opóźnieniem w stosunku do reakcji państw

podkreślił prezes Dietl.

Prof. Wachowiak podsumował, że zamrożenie gospodarki jest bardzo łatwe, ale odmrożenie jej już takie proste nie jest.

Można jednak wykorzystać szanse rozwoju w czasach niepewności - musimy  w tym celu wykorzystać naszą obecność w Unii Europejskiej

powiedział rektor SGH.

Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w ankiecie i odpowiadali na pytanie:
“Czy praca zdalna podkreśla dobre i złe strony danego przedsiębiorstwa? W sensie ekonomicznym działa jak dźwignia operacyjna: firmy zarządzane słabo będą sobie radzić jeszcze gorzej, a te zarządzane dobrze, jeszcze lepiej.”

Aż 71% uczestników ankiety zgodziło się ze stwierdzeniem Prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – Marka Dietla, wskazując przy tym na rolę jaką procesy cyfryzacji będą pełnić przy wyłanianiu nowych liderów życia gospodarczego.

II Forum Polska-Węgry to wydarzenie, w którym biorą udział przedsiębiorcy i politycy zorientowani na pogłębianie współpracy polsko-węgierskiej oraz wzmacnianie relacji.

Wydarzenie było współorganizowane przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.  Partnerem wydarzenia było R4S.

Źródło

Skomentuj artykuł: