Gospodarka Polski ma się naprawdę dobrze

Polski Ład ma na celu przebudowę systemu gospodarczego i społecznego, aby uczynić go bardziej odpornym na przyszłe kryzysy, bardziej sprawiedliwym, zdolnym do podniesienia Polski na wyższy poziom rozwoju – pisze w piątek premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku "L’Opinion".

 

Premier Morawiecki wyjaśnia założenia polskiego programu reform oraz podkreśla "bezprecedensowe wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej", które "pomogły wyhamować katastrofalne konsekwencje kryzysu Covid-19 i zatrzymać spadek PKB za rok 2020 na poziomie poniżej 3 proc., co było trzecim najlepszym wynikiem w Europie, a w grupie państw powyżej 10 mln mieszkańców nie mieliśmy konkurencji". Szef polskiego rządu pisze o utrzymującej się stopie bezrobocia ok. 3 proc., co daje "absolutnie najlepszy wynik w UE". Morawiecki podkreśla, że inne dane tylko potwierdzają, iż gospodarka Polski "ma się naprawdę dobrze". Morawiecki wymienia tu prawie 25 mld euro (110 mld zł) eksportu w marcu br., co - jak podkreśla - jest "rekordem wszech czasów" oraz wskaźnik PMI, który przekroczył poziom 57 punktów, to kolejny historyczny rekord. Szef rządu zauważa, że "Komisja Europejska wskazywała, że Polska jako jeden z zaledwie czterech krajów unijnych zarówno w krótkim, jak i długim okresie ma zabezpieczoną stabilność finansów publicznych".

 

A kryzys pandemii Covid-19 podsumowuje słowami: "Wyjątkowość dzisiejszego kryzysu polega na tym, że próżno szukać dla niego rozwiązań w podręcznikach. Nieważne, czy będziemy szukać u (Friedricha Augusta von) Hayeka czy u (Ferdinanda) Lassalle'a, żadna teoria kryzysu gospodarczego nie przewidywała sytuacji, w której z dnia na dzień następuje paraliż aktywności gospodarczej i społecznej niemal na całym świecie".

 

Najnowsza odsłona projektu "Opowiadamy Polskę światu" realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Narodowego Banku Polskiego i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N