Agencja S&P ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym - poinformowano.
Jak wskazano w komunikacie, agencja S&P oczekuje, że duża, zróżnicowana i otwarta gospodarka Polski będzie się rozwijać średnio o 3 proc. w latach 2024-2027. "Polski rząd odblokował Fundusz Spójności UE oraz Fundusz Odbudowy i Odporności (RRF), co oznacza koniec długotrwałego sporu o praworządność z Komisją Europejską".
Uznano, że popyt krajowy się odradza, co sprzyja korzystnym perspektywom wzrostu. Agencja przewiduje też, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce będzie stopniowo spadał, do 4,2 proc. PKB do 2027 r. z 5,7 proc. w 2024 r.
W ocenie S&P stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla równowagę między korzystnymi perspektywami wzrostu gospodarczego w średnim okresie dla Polski a krótkoterminowymi ryzykami, z jakimi boryka się kraj w związku z podwyższonym deficytem fiskalnym i szybko rosnącym zadłużeniem, na tle rosnących ryzyk zewnętrznych dla gospodarki - poinformowano.
Zdaniem agencji rating mógłby zostać podniesiony, gdyby utrzymujące się sukcesy w zakresie poprawy instytucjonalnej i zarządczej przyczyniły się również do utrzymania napływu środków unijnych i bezpośrednich inwestycji zagranicznych netto, wspierając średnioterminowe perspektywy wzrostu gospodarczego Polski. Z drugiej strony agencja mogłaby obniżyć rating, gdyby zadłużenie wzrosło powyżej prognoz, co mogłoby wskazywać na trwalsze pogorszenie zarządzania polityką fiskalną. Obniżka ratingu mogłaby również mieć miejsce, gdyby średniookresowe perspektywy wzrostu gospodarczego Polski uległy znacznemu pogorszeniu, być może w połączeniu z ponownymi wstrząsami zewnętrznymi, w tym nieoczekiwanymi efektami ubocznymi i zmniejszeniem zaufania w związku z wojną rosyjsko-ukraińską.
Agencja ratingowa Fitch tymczasem ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.