Biznes kręci się na przekór wirusowi

Wizz Air zawiesił wszystkie loty do Włoch z katowickiego lotniska w Pyrzowicach z powodu kwarantanny, którą wprowadził włoski rząd w celu opanowania epidemii koronawirusa. Mniej turystów ze Śląska wybiera się też do Chin i innych krajów, gdzie koronawirus zbiera żniwo. A mimo to branża turystyczna w regionie nie załamuje rąk jak choćby w sąsiednim Krakowie. Ratuję ją bowiem turystyka biznesowa.

Z najnowszego raportu „Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w 2019 roku" wynika, że zorganizowano na Śląsku w ubr. aż 6453 wydarzenia biznesowe. Po raz pierwszy w historii badań, które są prowadzone od 2012 roku liczba uczestników wydarzeń biznesowych przekroczyła milion osób. Zdaniem Adriana Ostrowskiego, analityka finansowego z Katowic, powodem jest coraz lepsza baza nie tylko turystyczna, ale i lokalowa w regionie.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które jest największe w Polsce czy nowa hala w Gliwicach organizują coraz więcej wielkich, międzynarodowych wydarzeń

podkreśla ekspert.

Biznes nie lubi pustki, więc nawet tak poważne zagrożenia jak epidemia koronawirusa nie zatrzyma tego typu działalności, zwłaszcza że obecnie wiele dzieje się na rynkach surowcowych i giełdowych

dodaje.

Władze Katowic potwierdzają, że turystyka biznesowa nie zamarła również w tym roku. Zainteresowanie Europejskim Kongresem Gospodarczym jest podobne jak w roku ubiegłym, a inne imprezy w Spodku czy MCK też mają pełne obłożenie. W ubr. zorganizowano aż 251 spotkań konferencyjnych i biznesowych na terenie MCK, w których udział wzięło ponad 727 tys. uczestników. Największym wydarzeniem było Intel Extreme Masters, w którym udział wzięło ponad 174 tys. uczestników. Niestety, w tym roku na skutek decyzji wojewody śląskiego, była to impreza zamknięta dla publiczności. Jednak i tak tysiące fanów przybyło do Katowic, by ją obserwować z zewnątrz – na telebimach, w kawiarenkach internetowych, w restauracjach. Przynosi to miastu wielkie korzyści. Średnio wydatki turysty biznesowego korzystającego z noclegu w mieście wynoszą ponad 749 zł, co w sumie dało w ubr. roku prawie 210 mln zł. Marcin Krupa, prezydent Katowic podkreśla, że magnesem są przede wszystkim wielkie imprezy międzynarodowe, takie jak wspomniany EKG, czy Światowa Konferencja Antydopingowa, Europejska Konferencja Regionalna Interpolu, czy Konferencje CyberTek. Ale coraz bardziej liczą się też mniejsze wydarzenia, związane między innymi z unikatowym Szlakiem Zabytków Techniki.

Do Katowic w zeszłym roku przyjechało o ponad 260 tys. więcej osób więcej niż w 2018 r. Oznacza to prawie 35% wzrost. To pokazuje, że sprawdza się nasza konsekwentnie realizowana strategia ukierunkowana na rozwój turystyki biznesowej, ściąganie nowych imprez biznesowych oraz rozwijanie tych, które już przyciągnęliśmy

zaznacza Krupa.

Dodaje, że tysiące gości w Katowicach to realne zyski dla miasta i jego mieszkańców.

Rozwija się zaplecze hotelowe i konferencyjne, zarabiają firmy cateringowe, restauratorzy, taksówkarze, czy lokalni sklepikarze. Co ważne, wiele osób, które przyjeżdżają do Katowic w celach biznesowych – chętnie tu wraca, by np. z całą rodziną iść na koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w jednej z najlepszych sal koncertowych świata czy też wybrać się na jeden z katowickich festiwali muzycznych znanych w całej Europie. To doskonała promocja

dodaje prezydent.

Wraz z rozwojem popytu na spotkania rozwija się baza noclegowa w mieście – w br. roku planowane są otwarcia dwóch hoteli, a do 2022 roku 5 kolejnych (wszystkie inwestycje są już w trakcie realizacji, w standardzie czterogwiazdkowym). W sumie w najbliższych latach w Katowicach przybędzie aż 1083 nowych pokoi w 7 hotelach, co oznacza wzrost o 49% do ogólnej liczby pokoi hotelowych, a w segmencie hoteli czterogwiazdkowych oferta Katowic niemalże się podwoi.

Korzysta na tym również lotnisko Katowic, gdzie ruch biznesowy nie zamiera, choć i tu stosowana jest profilaktyka koronawirusa. - Pasażerowie przylatujący do Pyrzowic z Włoch, zgodnie z wytycznymi GIS, poddawani są kontroli temperatury ciała – informuje Cezary Orzech, rzecznik prasowy Katowice Airport. Kontrole prowadzone będą do odwołania.

Jednak władze lotniska zauważają, że na innych kierunkach ruch pasażerski nie maleje i liczą, że w br. w Katowice Airport, po raz pierwszy w historii, zostanie znacząco przekroczona liczba 5 mln podróżnych. Już w ubr. Katowice Airport obsłużył rekordową liczbę 4843889 pasażerów. Największy wzrost liczby pasażerów podróżujących z lub do Katowice Airport odnotowano w czwartym kwartale ub.r. Rekordowy wynik odnotowano też w przewozach czarterowych, w których Katowice Airport jest liderem wśród polskich lotnisk. W tym segmencie, pierwszy raz w dziejach portu, obsłużono ponad dwa miliony pasażerów. Na razie nie ma sygnałów, żeby oprócz kierunku włoskiego, zmniejszyła się liczba czarterów. Dodajmy, że Wizz Air zawiesił loty do Włoch tylko do 3 kwietnia.

Źródło

Skomentuj artykuł: