Braki kadrowe poważnym problemem branży budowlanej

Sektor budowlany w Polsce charakteryzuje większa liczba inwestycji w zrównoważone budownictwo oraz znaczące projekty infrastrukturalne. Polskie budownictwo nie jest jednak wolne od zagrożeń. Mierzy się z niepewnością rynkową, poważnymi wyzwaniami ekonomicznymi i niedoborem kadr.

Jak podaje GUS, w maju 2024 r. ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z majem ub. r. wzrosły o 6,6%, a w porównaniu z kwietniem 2024 o 0,4%. Zaś w czerwcu br. wzrosły – o 6,0%, a w porównaniu z czerwcem ub.r., a w porównaniu z majem br. – o dalsze 0,3%. Sytuacja ta jest wynikiem rosnących kosztów materiałów oraz pracy. Do tego, w maju 2024 r. odnotowano zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej w skali roku we wszystkim działach budownictwa. Odzwierciedleniem nastrojów w sektorze jest wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej, który w czerwcu br. był ujemny i wyniósł -2,7 dla budownictwa, choć warto podkreślić, że był korzystniejszy niż w przetwórstwie przemysłowym (-10,1). Czy ekonomiczne wyzwania, przed jakimi stanął sektor budowlany w Polsce, będą najpoważniejszą przeszkodą na drodze jego dalszego rozwoju?

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju jest projekt CPK, kluczowy dla rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, łączący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Innym istotnym projektem jest budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2026 r., a oddanie do użytku pierwszego reaktora przewidywane jest na 2033.​

Tymczasem branża mierzy się z niedoborami kadrowymi, zarówno w obszarze projektowania, jak i wykonawstwa. Braki kadrowe dotyczą zarówno ekspertów ds. wycen, inżynierów budowy, jak i kierowników budów czy projektów zarówno w przypadku inwestycji kubaturowych, infrastrukturalnych czy energetycznych. 

- Braki kadrowe są poważnym problemem w kontekście podejmowania decyzji o rozpoczęciu procesu inwestycyjnego. To jedno z ryzyk, które trzeba nie tylko wziąć pod uwagę na początkowym etapie realizacji inwestycji, ale również nim zarządzić, opracowując odpowiednie plany awaryjne – dodaje Piotr Cieśliński, Executive Headhunter w firmie Wyser Executive Search.

Kluczową rolę w procesie inwestycyjnym odgrywa profesjonalne planowanie, w tym dokładna ocena potencjału inwestycji, a następnie szczegółowe opracowanie założeń projektowych i harmonogramów, uwzględniających potrzeby, wymagania inwestora oraz warunki rynkowe. 

- Zmiana pokoleniowa wprowadziła inną kulturę pracy, w tym konieczność nabycia nowych umiejętności przez kandydatów na stanowiska specjalistyczne oraz kierownicze. Dlatego w ostatnim czasie rekruterzy nie skupiają się jedynie na weryfikacji kompetencji technicznych. Zwracają dużą uwagę na umiejętności miękkie związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, np. komunikacyjne. Bez wątpienia zaczęły one odgrywać w budownictwie istotną rolę – dodaje Cieśliński.
 

Skomentuj artykuł: