Dzisiaj Donald Tusk podczas konferencji prasowej zapowiedział konieczność zmian deregulacyjnych, a zadaniem tym obarczył szefa InPostu, Rafała Brzoskę. Komentatorzy zwracają uwagę na dość nietypową formę złożenia tej propozycji. Warto również zauważyć, że to nie pierwsze podejście obecnego szefa rządu do tematu deregulacji.
"Jeśli mówimy o energii, która drzemie w ludziach, musimy podkreślić jedną rzecz - deregulację. Musimy przejść od sloganów do konkretnych decyzji. Deregulacja jest warunkiem sine qua non sukcesu inwestycyjnego i zdolności konkurencyjnej Polski w Europie i Europy z całym światem. Nie wyobrażam sobie, żeby ta deregulacja, która ma uwolnić przestrzeń dla polskich przedsiębiorców była procesem urzędniczym" - powiedział podczas wydarzenia w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych Donald Tusk.
Szef rządu zaproponował obecnemu na konferencji prezesowi InPostu Rafałowi Brzosce, aby ten powołał zespół, który w szybkim tempie przygotuje propozycje deregulacyjne.
"Czytałem wywiady (z Rafałem Brzoską), że deregulacja nie jest niczym trudnym, tylko trzeba chcieć i że pan akurat wie, co trzeba zrobić. No to niech pan się za to weźmie. Gdybyście przygotowali możliwie szybko rekomendacje do zmian, które nie wymagają ustaw"
- powiedział szef rządu.
Tusk dodał, że należy pilnie przygotować najprostsze akty deregulacyjne "uwalniające gospodarkę, uwalniające wasz czas i wasze portfele od niepotrzebnych ciężarów". "My do tej deregulacji musimy przystąpić razem (z biznesem)" - podkreślił.
Brzoska wydawał się mocno rozbawiony słowami szefa rządu.
Komentatorzy zwracają uwagę, że forma powierzenia zadania biznesmenowi była mocno nietypowa.
Zróbcie to za nas🔥
➡️Reakcja pana Brzoski wyraża więcej niż 1000 słów😂😂😂 pic.twitter.com/fHQv6jaQdW— jachcy🇵🇱 (@jachcy) February 10, 2025
Ale cringe. PDT zaczepia siedzącego na sali Brzoskę czy przygotuje mu program deregulacji gospodarki, a potem dopytuje czy się zgadza.
No mega przygotowany skok modernizacyjny. Ciekawe co by było jakby się Brzoska nie zaśmiał co wywołało reakcję PDT.— Szymon Janus (@sjanus_pl) February 10, 2025
Politycy odpowiadają Brzosce
Niedługo po konferencji w GPW Rafał Brzoska zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym przekazał, że przyjął zadanie powierzone przez Donalda Tuska.
- Od dawna podkreślam, że kajdany regulacji – zarówno europejskich, jak i krajowych – ograniczają konkurencyjność polskiej gospodarki. Nie możemy się rozwijać, inni nas wyprzedzają. Czas działać. Zrobię wszystko, by zjednoczyć środowiska przedsiębiorców i wspólnie – z politykami wszystkich opcji, rządem, urzędnikami oraz organizacjami społecznymi – przygotować konkretne propozycje zmian deregulacyjnych - przekazał Brzoska.
Dziś, podobnie jak kilkudziesięciu innych przedstawicieli polskiego biznesu, zostałem zaproszony na konferencję Pana Premiera Donalda Tuska. Cieszę się, że rząd dostrzega potrzebę dialogu z biznesem – to krok w dobrym kierunku. Rozwój polskiej gospodarki wymaga jednak nie tylko…
— Rafał Brzoska (@RBrzoska) February 10, 2025
Na wpis biznesmena odpowiedzieli politycy niemal wszystkich opcji politycznych, w tym opozycji.
Panie Rafale, cieszę się, że w polskim biznesie są liderzy, którzy nie tylko diagnozują problemy, ale także biorą odpowiedzialność za szukanie rozwiązań. Deregulacja to temat, który wymaga rzetelnej analizy i odwagi do podejmowania decyzji – zarówno po stronie rządzących, jak i… https://t.co/lozEuv4K9p
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) February 10, 2025
Bardzo chętnie zaangażuje się w ten proces już na etapie powstawania propozycji mając na celu ich sprawne i szybkie przyjęcie. Dobrze że polski biznes dojrzał do takich działań. Praca dobrych prawników i legislatorów i dobre policzenie konsekwencji zmian to nie są tanie rzeczy..… https://t.co/SO0MyVfTqc
— Przemysław Wipler (@Wipler1978) February 10, 2025
Szanowny Panie @RBrzoska . Nie będzie łatwo stworzyć propozycje które będą uwzględniały interesy pracodawców i pracowników oraz dawały impuls polskim dużym i małym przedsiębiorcom. Ale trzeba podjąć próbę. Ja trzymam kciuki👍
— WłodzimierzCzarzasty 📚📖 #Lewica (@wlodekczarzasty) February 10, 2025
Warto dodać, że to nie pierwsza przymiarka Donalda Tuska do tematu deregulacji.
W 2007 r. podczas pierwszej kadencji rządów PO-PSL powstała nadzwyczajna komisja sejmowa "Przyjazne Państwo", której zadaniem było ograniczanie biurokracji. Na jej czele stanął przedsiębiorca i polityk, Janusz Palikot. Komisja zyskała medialny rozgłos, jednak efektywność jej prac oceniano jako "niewielką" i wskazywano, że nie spełniła pokładanych oczekiwań. W 2010 r. Palikota na fotelu szefa komisji zastąpił polityk PO, Adam Szejnfeld. Jeszcze przed wyborami w 2011 r. zapowiadał on pakiet deregulacyjny "Polak w Polsce". W nowej kadencji temat deregulacji i ograniczenia biurokracji Tusk wciągnął na sztandary i szedł z nim jako jedną z propozycji wyborczych. W praktyce udało się zrealizować projekt ówczesnego ministra, Jarosława Gowina, dotyczący deregulacji zawodów. Przepisy te jednak spotkały się ze rozbieżnymi ocenami, a nie brakowało głosów krytycznych, mówiących o możliwym spadku jakości usług.
Co ciekawe, także w obecnej kadencji w Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęto pracę nad projektem ustawy deregulacyjnej. Zwrócił na to uwagę m.in. Adam Abramowicz, były Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Jest już gotowa ustawa "Pakiet deregulacyjny" przygotowany w kwietniy 2024 przez ministra Krzysztofa Paszyka i MRiT. Minister Paszyk w Sejmie w lipcu 2024, w punkcie informacja bieżąca oświadczył, że ustawa w której m.in. zapisano: skrócenie kontroli z 12 do 6 dni w ciągu roku; obowiązek wcześniejszego doręczania przez kontrolujących listy wymaganych dokumentów; e-weksle i cyfrowe umowy leasingowe; zasada "one in - one out", jeśli chodzi o biurokrację; sześciomiesięczne vacatio legis; rozwiązania korzystne dla rzemiosła; skrócenie postępowań gospodarczych w sądach. (…) Wszystko jest gotowe
- komentuje Abramowicz.
Minister @MRiRW_GOV_PL @KrzysztofPaszyk slucha jak @donaldtusk wyrzuca do kosza ustawę deregulacyjną która miała być sukcesem @nowePSL Przypomnijmy. 5.04.2024 projekt @KrzysztofPaszyk został przesłany do uzgodnień resortowych. 25.07.2024 Minister Paszyk w Sejmie w punkcie… pic.twitter.com/0kWgfQVc7l
— Adam Abramowicz (@AdamAbramowicz1) February 10, 2025
Ministerstwo Rozwoju i Technologii w zamieszczonym wpisie dotyczącym konferencji stwierdziło, że "przyspieszone zostaną prace nad pakietami deregulacyjnymi".
Minister @KrzysztofPaszyk wziął dziś udział w konferencji w siedzibie GPW w Warszawie podczas której premier @donaldtusk przedstawił program inwestycyjny dla Polski na 2025 rok.
Na inwestycje w tym roku zostanie przeznaczone ponad 650 mld zł, zostaną także przyśpieszone prace… pic.twitter.com/3W06G6dsIf— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) February 10, 2025