Chińska gospodarka kontynuuje powolne odbicie, co potwierdzają najnowsze dane dotyczące aktywności fabrycznej. W grudniu wskaźnik PMI (Purchasing Managers’ Index) osiągnął poziom 50,1 punktu, co oznacza minimalny spadek w porównaniu z listopadowym wynikiem 50,3. Jest to trzeci z rzędu miesiąc, w którym wskaźnik ten utrzymuje się powyżej granicznej wartości 50 punktów, wskazującej na ekspansję.
Według Narodowego Biura Statystycznego (NBS) grudniowe spowolnienie było wynikiem zmniejszenia produkcji w sektorze przemysłowym. Mimo to, wskaźnik pozostaje na poziomie sygnalizującym wzrost, co świadczy o trwałym, choć umiarkowanym odbiciu gospodarczym Chin.
Zhao Qinghe, starszy statystyk NBS, podkreślił, że utrzymujący się wzrost wynika z łącznego wpływu polityki makroekonomicznej, która przynosi efekty od października. Kluczowe znaczenie miały inicjatywy rządowe, takie jak programy wspierające wymianę starych dóbr konsumpcyjnych oraz wzmożona aktywność związana z obchodami tradycyjnych świąt.
Rozszerzająca się aktywność gospodarcza jest również wspierana przez czynniki sezonowe oraz politykę makroekonomiczną, która zwiększa wydatki na infrastrukturę i łagodzi presję na realizację projektów budowlanych. Dowodem na to jest wzrost PMI w sektorze usług i budownictwa – w grudniu wyniósł on 52,2, znacząco przewyższając listopadowy poziom 50 punktów.
Pomimo ogólnego wzrostu aktywności gospodarczej, eksport pozostaje słabym punktem chińskiej gospodarki. Podindeks nowych zamówień eksportowych wzrósł w grudniu do 48,3 z poziomu 48,1 w listopadzie, lecz nadal pozostaje poniżej granicznej wartości 50 punktów, co wskazuje na spadek.
Problemy w eksporcie wynikają głównie z zewnętrznych niepewności, które wpływają na globalny popyt. W obliczu trudnej sytuacji na rynkach międzynarodowych Chiny muszą skoncentrować się na stymulowaniu popytu krajowego oraz kontynuacji polityki wspierającej rozwój kluczowych sektorów gospodarki.
Grudniowe dane wskazują na kontynuację umiarkowanego wzrostu aktywności przemysłowej, wspieranego przez politykę makroekonomiczną i czynniki sezonowe. Jednocześnie wyzwania związane z eksportem pokazują, że pomimo postępów, gospodarka nadal stoi przed istotnymi barierami, które wymagają dalszych działań.