Chiny ogłosiły nowe przepisy wykonawcze do ustawy o przeciwdziałaniu sankcjom zagranicznym - poinformował dziennik rządowy "Renmin Ribao". Władze w Pekinie zyskały szersze uprawnienia do zamrażania i konfiskaty aktywów w ramach działań odwetowych.
Nowe regulacje weszły w życie w poniedziałek, w momencie ich podpisania przez premiera Li Qianga.
Ustawa o przeciwdziałaniu sankcjom zagranicznym została uchwalona w 2021 r. i pozwala Chinom na wprowadzenie działań odwetowych wobec osób i podmiotów, które uczestniczą w tworzeniu lub wdrażaniu środków dyskryminacyjnych przeciwko chińskim obywatelom lub instytucjom.
Zgodnie z przepisami wykonawczymi, chińskie władze będą mogły zamrażać lub konfiskować wiele aktywów, w tym gotówkę, papiery wartościowe, udziały w funduszach, prawa własności intelektualnej oraz wierzytelności osób wpisanych przez Pekin na tzw. listę antysankcyjną.
Rozszerzono również definicję "działań transakcyjnych i kooperacyjnych", które mogą być zakazane lub ograniczone. Osobom i podmiotom z zagranicy będzie można zakazać działalności w sektorach takich jak: edukacja, usługi prawne, nauka i technologia, gospodarka i handel, kultura i turystyka, ochrona środowiska i sport.
Nowe przepisy przewidują również kary dla podmiotów, które nie będą przestrzegać sankcji nałożonych przez Chiny. Mogą one obejmować zakaz udziału w zamówieniach publicznych, ograniczenia w handlu zagranicznym, zakaz transferu danych za granicę oraz ograniczenia w podróżowaniu do Chin.
Zagraniczne media zwracają uwagę, że nowe regulacje stanowią odpowiedź na rosnącą presję ze strony Zachodu, w szczególności Stanów Zjednoczonych, które nałożyły liczne sankcje na chińskie przedsiębiorstwa i przedstawicieli władz.