Co napędza wzrost gospodarczy w Polsce?

Wzrost gospodarczy lekko przekroczy 5 proc. w 2021 r. - przewiduje Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków wzrost PKB w 2022 r, gospodarkę wciąż napędzać będzie głównie konsumpcja.

Jak podał dzisiaj we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny, Produkt Krajowy Brutto w III kw. 2021 r. wzrósł o 5,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 11,2 proc. rdr w II kw. 2021 r. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w III kw. zwiększył się o 5,1 proc. rdr.

Analityk z zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki, odnosząc się do podwyższonego przez GUS szacunku wzrostu PKB w III kwartale, zaznaczył, że głównym motorem wzrostu są nadal wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, "które były większe o 4,8 proc. względem 2020 r.".

- Wynik znacząco podniósł też wzrost zapasów (+3,7 pkt). Stosunkowo dynamicznie rosły także inwestycje (9,3 proc.). Tempo wzrostu PKB obniżał z kolei eksport netto - wymienił ekspert.

PIE szacuje, że w IV kwartale br. wzrost gospodarczy ustabilizuje się na podobnym poziomie.

- Wysoka aktywność w handlu oraz usługach sugeruje, że głównym motorem gospodarki dalej będą wydatki konsumpcyjne

ocenił Rybacki.

Dodał, że ożywienie inwestycji prawdopodobnie będzie słabsze.

Rybacki spodziewa się, że nakłady sektora MŚP wzrosną niewiele, "pomimo że w 2020 r. odpowiadały za ok. 85 proc. osłabienia inwestycji firm".

- Słabe wyniki zanotują też samorządy - ocenił.

PIE prognozuje też niewielkie spowolnienie aktywności w 2022 r. – "wzrost PKB pozostanie zbliżony do 4,5 proc.". Zwrócono uwagę na badania ankietowe, które sugerują, że konsumenci wciąż znacząco powiększają swoje wydatki.

- Narastające niedobory materiałów spowolnią wzrost inwestycji w pierwszej połowie przyszłego roku - ocenił PIE. 

Źródło

Skomentuj artykuł: