Czy Ministerstwo Polskiej Energetyki będzie w Katowicach?

Rządowi udało się odbudować potencjał przemysłowy Śląska po latach zapaści. To jednak nie koniec – Prezes Rady Ministrów ogłosił, że przeznaczy 500 mln zł na Fundusz Transformacji Śląska. Dodatkowe środki zasilą również rozwój technologii CCS – która jest odpowiedzialna za wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. Rząd planuje także utworzenie Ministerstwa Polskiej Energetyki z siedzibą w Katowicach.

Na Śląsku jest obecnie najniższe bezrobocie w historii. To zasługa wielkich inwestycji w regionie – m.in. utworzenia Jaworzyńskiej Strefy Ekonomicznej, hal przemysłowe w Wodzisławiu Śląskim, dofinansowania Zakładów Bumar Łabędy w Gliwicach. Dzięki rządowym dofinansowaniom powstaje tysiące nowych miejsc pracy.
– Dzisiaj na Śląsku jest najmniej bezrobocia w historii Śląska. W historii Polski również – najniższe bezrobocie. Ale nie zrobiło się to samo. W jaki sposób było to możliwe? Po pierwsze – potężne inwestycje w infrastrukturę. Na całym Śląsku takie inwestycje przemysłowe rosną jak grzyby po deszczu – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
 

Nie pozwolimy na likwidację polskiego przemysłu 
 

Szef polskiego rządu po spotkaniu z członkami śląskiej Solidarności podkreślił, że polski przemysł po pandemii COVID-19 podniósł się najszybciej na świecie. Rząd odbudował potencjał przemysłowy Śląska. Dalszemu rozwojowi służyć ma również podpisana przez Prezesa Rady Ministrów umowa o utworzeniu Funduszu Transformacji Śląska. To dodatkowe środki w wysokości 500 mln zł na finansowanie nowych projektów.
– Ze względu na fanaberie klimatyczne Unii Europejskiej bardzo ciężko jest finansować nowe projekty. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, inne instytucje mają z tym potężny kłopot. Aby poradzić sobie z tym kłopotem, państwo polskie powołuje i powołało już, ja już to podpisałem, Fundusz Transformacji Śląska z pierwszym potężnym zastrzykiem kapitałowym 500 milionów złotych – przedstawił Prezes Rady Ministrów.
 

Nowe technologie wychwytywania dwutlenku węgla
 

- Zależy nam na zapobieganiu emisji dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery z punktowych źródeł zanieczyszczeń, takich jak elektrownie i fabryki przemysłu ciężkiego. CCS, czyli Carbon Capture and Storage, to nowe technologie wychwytywania dwutlenku węgla. Wprowadzenie takich rozwiązań pozwoli nam uchronić polski przemysł na Śląsku. Osiągnięcie net zero, czyli tego, o czym w Brukseli jest tyle mowa, nie będzie możliwe bez technologii wychwytywania dwutlenku węgla. Położymy ogromny nacisk na inwestycje, jak taka transformacja zielona, która nie będzie ze szkodą dla przemysłu. Czyli poprzez zaangażowanie wielu miliardów złotych w technologię CCS – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki zainspirowany propozycją NZSS “Solidarność” podjął decyzję o tym, że po wyborach Ministerstwo Polskiej Energetyki będzie miało swoją siedzibę w Katowicach. Kierowanie sprawami polskiej energetyki będzie odbywać się z korzyścią dla Śląska i dla całej Polski.
 

Podpisali “Deklarację dla Woj. Śląskiego”

Posłowie i kandydaci Prawa i Sprawiedliwości (PiS) do Parlamentu podpisali “Deklarację dla Woj. Śląskiego”. Zakłada ona wykorzystanie rodzimego węgla jako paliwa przejściowego w transformacji, rozwój wydobycia i przeróbki węgla koksowego, wsparcie rozwoju przemysłu, współpracę z samorządami bez względu na poglądy polityczne. Podpisy pod deklaracją, w obecności byłej premier, europosłanki Beaty Szydło, złożyli m.in. wiceministrowie aktywów państwowych Marek Wesoły i Piotr Pyzik, a także ubiegający się o ponowny wybór posłowie i posłanki PiS z woj. śląskiego: Bożena Borys-Szopa, Teresa Glenc, Grzegorz Gaża, Grzegorz Matusiak, Jerzy Polaczek i Robert Warwas, Krzysztof Kozik z woj. małopolskiego oraz inni kandydaci PiS w wyborach do Sejmu i Senatu, a także samorządowcy. - Przedstawiamy program oparty o konkrety mówił inicjator Deklaracji wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły. - Mówimy, co chcemy zrobić i podpisujemy się pod tym. Chcemy podjąć zobowiązanie i pilnować, by te konkrety dla woj. śląskiego zostały spełnione. Każdy wyborca będzie mógł nas z tych deklaracji rozliczyć - dodał, zapewniając, że poprzednie lata dowiodły, iż politycy PiS zawsze realizują złożone obietnice. 
W Deklaracji znalazły się ważne zapisy dla branży górniczej i jej pracowników. "Bezpieczeństwo energetyczne rozumiane jako pewne dostawy energii elektrycznej i ciepła po możliwie najniższych cenach. Gwarantem tego bezpieczeństwa jest wykorzystanie rodzimego węgla jako paliwa przejściowego, do czasu pełnego zabezpieczenia dostaw energii przez inne źródła energii" - czytamy w dokumencie. - "Będziemy wspierać rozwój przemysłu, a w szczególności sektora stalowego, który jest kluczowy dla rozwoju gospodarki. Wsparcie opierać ma się na zapewnieniu dostaw taniej energii, konsolidacji aktywów hutniczych należących do Skarbu Państwa oraz inwestycjach w nowe zakłady. Konieczny jest również rozwój wydobycia i przeróbki węgla koksowego niezbędnego przy produkcji stali" – podkreślono. 

Przemysłowe serce Polski 

Woj. śląskie to wciąż przemysłowe serce Polski i region o ogromnym potencjale, strategicznie położony na mapie Polski i Europy. Dowodem na to jest deklaracja, którą złożył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk - zatwierdził on programy inwestycji umożliwiające rozpoczęcie prac przygotowawczych do rozbudowy odcinka autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami. Inwestycja będzie polegała na dobudowie 3 i 4 pasa na odcinkach węzeł Murckowska – węzeł Byczyna oraz węzeł Byczyna – węzeł Balice I o łącznej długości 60 km. — Rozpoczynamy proces, który doprowadzi nas do rozbudowy autostrady A4 między Krakowem a Katowicami. Dzisiejsza decyzja oznacza, że za kilka lat będziemy mogli przystąpić do prac w terenie — powiedział minister Adamczyk. Ta inwestycja jest też ważna dla samorządów, bo dzięki niej kierowcy nie będą omijać A4 i niszczyć lokalnych dróg. 
Wśród kluczowych działań wymienionych w Deklaracji zapisano również współpracę z samorządami, bez względu na poglądy polityczne. "Nasze województwo to nasz wspólny dom i tylko ścisła współpraca parlamentarzystów, administracji państwowej i samorządowej, a także środowisk społecznych i biznesowych, pozwoli na optymalne wykorzystanie środków i rozwój regionu. Rozwój ten powinien być zrównoważony dla wszystkich subregionów naszego województwa, tak by w maksymalny sposób wykorzystać potencjał każdego z nich. To rozbudowa infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej, wsparcie inwestycji lokalnych, zabieganie o fundusze oraz tworzenie odpowiednich ram prawnych" – napisano. Sygnatariusze deklaracji zwrócili też uwagę na konieczność zagospodarowania terenów poprzemysłowych. "Deklarujemy kontynuowanie działań na rzecz przekazywania tych terenów samorządom, przywracania ich do życia nadając nowe formy użyteczności gospodarczej lub rekreacyjnej" – podkreślono. Deklarację dla woj. śląskiego kończy punkt dotyczący "dobrego życia mieszkańców" kładący nacisk na utrzymanie wysokiego komfortu życia. "Miejscem obfitującym w stabilne, dobrze płatne miejsca pracy. Miejscem gwarantującym możliwość zdobywania kompetencji – od reaktywacji wysokiej jakości szkolnictwa zawodowego, przez bogatą ofertę kursów i szkoleń, po rozwój uczelni wyższych. Ale też miejscem rekreacji i odpoczynku, o bogatej i różnorodnej ofercie kulturalnej" – podsumowali w deklaracji śląscy politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Skomentuj artykuł: