Niemieckie ministerstwo gospodarki w swoim komunikacie przyznało, że w drugim kwartale br. dynamika wzrostu gospodarczego osłabła. Pomimo poprawy prognoz biznesowych, produkcja przemysłowa i napływ zamówień pozostają niestabilne. Handel zagraniczny hamuje wzrost, ponieważ eksport, zwłaszcza do USA, spadł znacząco.
Koniunktura wewnętrzna rozwija się nierównomiernie: spadające obroty w handlu detalicznym kontrastują z wzrostem rejestracji nowych samochodów przez osoby prywatne oraz zwiększonymi przychodami w sektorze gastronomicznym. Jednak utrzymujące się niepewności geopolityczne i słaby rynek pracy tłumią nastroje konsumpcyjne niemieckich gospodarstw domowych. Ogólnie rzecz biorąc, ożywienie w drugim kwartale nie nabrało trwałego rozpędu, między innymi z powodu wygasających efektów wyprzedzających oraz niepewności związanej z polityką celną USA.
Produkcja w sektorze przemysłowym w maju, po uwzględnieniu cen i czynników sezonowych, wzrosła o 1,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Produkcja dóbr przemysłowych zwiększyła się o 1,4%, a produkcja energii wzrosła znacząco o 10,8%. Natomiast produkcja budowlana odnotowała wyraźny spadek o 3,9%. W tym samym okresie napływ zamówień w przemyśle przetwórczym zmniejszył się o 1,4%. Chociaż od początku roku koniunktura przemysłowa rozwija się pozytywnie, ponowne pogorszenie perspektyw w sektorze produkcyjnym nie jest wykluczone z uwagi na utrzymujące się wysokie niepewności handlowe i geopolityczne.
Obroty w handlu detalicznym, po uwzględnieniu cen i czynników sezonowych (bez sektora motoryzacyjnego), spadły w maju o 0,9% w porównaniu z poprzednim miesiącem. W czerwcu handel detaliczny odnotował jednak realny wzrost obrotów o 2,5% w porównaniu z majem. Rejestracje nowych samochodów przez osoby prywatne wzrosły w czerwcu o 2,0%, ale w bardziej miarodajnym porównaniu trzymiesięcznym wzrost wyniósł jedynie 0,4%. Wskaźniki wyprzedzające dla konsumpcji wskazują na lekkie ożywienie w pierwszym kwartale 2025 roku, ale obecnie obraz jest mieszany.
Inflacja w czerwcu spadła do 2,0%. Znaczną ulgę przyniosły niższe ceny energii, a dynamika wzrostu cen żywności również osłabła. Inflacja bazowa wyniosła 2,7%, nieco mniej niż w maju, co wynika z mniejszej presji cenowej na towary i usługi. W dalszej części roku inflacja powinna ustabilizować się na obecnym poziomie.
Pod koniec drugiego kwartału nie widać ożywienia na rynku pracy. W maju zatrudnienie zostało bez zmian, a bezrobocie w czerwcu wzrosło o 11 tysięcy osób, bardziej niż zwykle o tej porze roku. Wskaźniki wyprzedzające nie zapowiadają poprawy sytuacji zatrudnienia w trzecim kwartale. Liczba upadłości firm w kwietniu 2025 roku wzrosła o 6,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 11,5% w porównaniu z kwietniem 2024 roku. Z kolei według monitora upadłości IWH dla osób i spółek kapitałowych, w czerwcu 2025 roku odnotowano spadek o 3,9% w stosunku do maja, ale wzrost o 22,6% w porównaniu z czerwcem 2024 roku.