Banki chętnie inwestują w energetykę, ale odnawialną

Międzynarodowe banki inwestycyjne przeznaczyły 118 mld USD na energetykę w latach 2011-2021. Najwięcej zainwestował Bank Światowy (47,8 mld USD) i Europejski Bank Inwestycyjny (17,5 mld USD). Utworzony w 2015 r. przez organizację BRICS (Brazylia-Rosja-Indie-Chiny-Południowa Afryka) Nowy Bank Rozwoju, który miał stać się alternatywą dla wiodących międzynarodowych banków inwestycyjnych, zainwestował w tym okresie w inwestycje w obszarze energetyki 3,5 mld USD, tj. 13-krotnie mniej niż Bank Światowy i 5-krotnie mniej niż Europejski Bank Inwestycyjny – napisał Tygodnik Gospodarczy PIE, nr 36/2023.

Więcej niż na inwestycje

52 proc. inwestycji banków międzynarodowych w energetykę w latach 2020-2021 przeznaczono na rozwój odnawialnych źródeł energii. To czterokrotnie więcej niż inwestycje tych instytucji w paliwa kopalne (13 proc.). Istotną rolę odgrywały też inwestycje w efektywność energetyczną i infrastrukturę (36 proc.). W tym okresie banki międzynarodowe nie realizowały nowych inwestycji w energetykę jądrową.

Banki międzynarodowe zainwestowały w latach 2011-2021 w energetykę jądrową 520 mln USD, czyli tylko 0,5 proc. wszystkich swoich inwestycji w energetykę. Finansowanie projektów w obszarze energetyki jądrowej z założenia wyklucza większość międzynarodowych banków inwestycyjnych. Bank Światowy ostatni raz zainwestował w energetykę jądrową ponad 60 lat temu – w 1959 r. Udzielił pożyczki 40 mln USD na budowę reaktora jądrowego (150 MW) w Gargliano we Włoszech. Niektóre banki, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, realizują projekty w obszarze bezpieczeństwa procesu wygaszania elektrowni jądrowych, ale nie wspierają budowy nowych elektrowni z powodu
kontrowersji politycznych i ryzyka finansowego.

W Europie w energetykę jądrową wciąż inwestują Nordycki Bank Inwestycyjny i Europejski Bank Inwestycyjny. Przeznaczyły na ten cel w latach 2007-2021 łącznie 900 mln USD. Europejski Bank Inwestycyjny inwestował w dwa zakłady do wzbogacania uranu i rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo fińskiej elektrowni Olkiuoto (3380 MW). Nordycki Bank Inwestycyjny zrealizował w latach 2008-2018 trzy pożyczki o łącznej wartości 190 mln USD w rozwiązania również podnoszące bezpieczeństwo tej elektrowni.

Największą inwestycją banków międzynarodowych w energetykę jądrową w latach 2007- 2021 była pożyczka 240 mln USD, udzielona przez Międzyamerykański Bank Rozwoju na reaktywację argentyńskiej elektrowni jądrowej Embalse (648 MW). Rezerwa międzynarodowych banków inwestycyjnych w udzielaniu finansowania może stanowić wyzwanie dla projektów jądrowych, w których koszty kapitału stanowią ponad 50 proc. kosztów inwestycji. Dodatkowo, ograniczone finansowanie projektów jądrowych może potencjalnie wzmocnić pozycję Rosji i Chin, oferujących alternatywne formuły finansowania inwestycji w tych obszarach.

Skomentuj artykuł: