Budowa I etapu jednej z największych farm PV zakończona

PGE Polska grupa Energetyczna zakończyła na Podkarpaciu budowę I etapu jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych - PV Jeziórko. Na działkach o powierzchni około 50 ha powstała instalacja o mocy ponad 50 MW. 

Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku farma osiągnie moc 100 MW, a docelowo zostanie rozbudowana do ok. 220 MW – poinformowała PGE. 

- Otwieramy dziś pierwszy etap jednej z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce - PV Jeziórko, o mocy 50 MW. Pozwoli ona zasilić w energię elektryczną blisko 24 tys. gospodarstw domowych. W przyszłym roku rozbudujemy tę elektrownię do mocy zainstalowanej 100 MW, a docelowo osiągnie ona moc blisko 220 MW i zapewni dostawy zielonej energii do ok. 125 tysięcy gospodarstw domowych

  – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

Farma fotowoltaiczna o mocy 50 MW powstała w gm. Grębów ok. 10 km od Tarnobrzega. Składa się z blisko 100 tys. nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. Parametry techniczne paneli pozwolą na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce. Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko są bifacjalne - mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite - docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka proc. 

W kolejnych latach PGE planuje budowy kolejnych farm PV w całej Polsce. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW. Do 2030 r. spółka będzie posiadała 3 GW w instalacjach słonecznych.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 30 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2530 MW.

Źródło

Skomentuj artykuł: