Dzięki pomysłowi rządu zapłacimy mniej za prąd

Jeszcze niższe rachunki za prąd dla gospodarstw domowych. Zapłacą około 120 zł mniej za energię elektryczną. 
 

Rząd wprowadził rozwiązanie, które polega na obligatoryjnym przyznaniu przez sprzedawców energii elektrycznej gospodarstwom domowym jednorazowego upustu od cen, na których zostały one zamrożone od początku 2023 roku. Wysokość rabatu wyniesie ponad 120 złotych netto. Oznacza to, że ceny energii w bieżącym roku będą niższe niż w 2022 roku, a gospodarstwa domowe ze średnim zużyciem otrzymają „darmowy” miesięczny rachunek.

- W związku z zablokowaniem przez opozycyjny Senat ustawy, która zakładała 5% obniżkę cen za energię elektryczną, zużytą w 2023 roku, rząd postanowił wprowadzić alternatywne rozwiązanie polegające na wprowadzeniu obowiązku przyznania gospodarstwom domowym przez sprzedawców energii upustu w wysokości ponad 120 zł. My dotrzymujemy słowa i chronimy Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego i wzrostem cen energii elektrycznej – mówi Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Warunkiem skorzystania z obniżki będzie spełnienie jednego z określonych w rozporządzeniu warunków - o czym piszemy poniżej.

Ochrona Polaków przed drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej

To kolejne, po Rządowej Tarczy Solidarnościowej, rozwiązanie, którego celem jest ochrona Polaków przed drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej. Tarcza polegała na zamrożeniu w 2023 roku cen na poziomie tych z 2022 roku. Dzięki temu mechanizmowi większość Polaków nie odczuwa wzrostu cen energii elektrycznej.

Jak wynika z informacji PGE, gospodarstwa domowe, będące klientami tej firmy, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. 

Obniżenie rachunku o ok. 120 zł będzie przysługiwało każdemu gospodarstwu domowemu, które spełni jeden z następujących warunków:
- zmniejszy w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r., a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 w okresie, 
- sprawdzi i potwierdzi poprawność swoich danych u sprzedawcy energii, 
- wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków, 
- wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach, które oferuje ten sprzedawca,
- jest prosumentem energii odnawialnej, 
złożył oświadczenie w ramach rządowej tarczy solidarnościowej (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, gospodarstwa domowe z osobą z niepełnosprawnością lub rolnicy).
Dzięki podejmowanym przez polski rząd działaniom energia elektryczna dla klientów indywidualnych jest jedną z najniższych w Europie. Polskie gospodarstwa domowe w większości płacą za energię średnio 110,17 Euro/MWh to preferencyjna stawka za energię zużywaną do limitu 3000 - 4000 kWh (w ramach tarczy solidarnościowej). W Czechach jest o 37 proc. drożej (255 EUR/MWh) w Niemczech o 116 proc. (400 EUR/MWh) a we Włoszech nawet o 165 proc. (491,37 euro/MWh) (dane: Agencja Rynku Energii).

Polacy z niższymi rachunkami za prąd. Dzięki pomysłowi rządu
Ponad pięć milionów klientów Taurona zaoszczędzi w tym roku na rachunkach za energię elektryczną nawet 4 tysiące złotych. Będzie to możliwe dzięki zwiększonym limitom dla energii elektrycznej wprowadzonym przez rządowe tarcze. - Od początku roku we współpracy z administracją rządową wprowadzamy rozwiązania chroniące gospodarstwa domowe przed wysokimi cenami energii elektrycznej. Najnowsza inicjatywa rządu pozwoli na obniżenie rachunków każdego gospodarstwa domowego o ponad 120 złotych, a co za tym idzie ułatwi życie milionom gospodarstw domowych – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

W efekcie wejścia w życie tego rozporządzenia Tauron w rozliczeniach z gospodarstwami domowymi za 2023 rok obniży rachunki o 12 procent, co przełoży się na wartość wynoszącą ponad 120 złotych. W myśl nowego rozporządzenia, premiowane będą m.in.: oszczędzanie energii elektrycznej, wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej, otrzymywanie faktur VAT w formie elektronicznej, czy bycie prosumentem.

W ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej limity zużycia energii do których ceny będą zamrożone, zostały zwiększone. Wszystkie gospodarstwa domowe korzystają z zamrożonych cen do limitu zużycia 3000 kWh.

Żeby skorzystać z większego limitu, nic nie trzeba robić. Wyższe limity obejmą również gospodarstwa domowe, które przed wejściem w życie zwiększenia wsparcia w ramach Tarczy Solidarnościowej przekroczyły dotychczasowy limit. Klienci, którzy są uprawnieni do skorzystania z podwyższonych limitów 3600 kWh lub 4000 kWh muszą założyć specjalne oświadczenia. W tej grupie znajdują się m.in. gospodarstwa domowe, w których zamieszkują osoby z niepełnosprawnością, rolnicy i klienci, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny.

- Duże rodziny mogą zaoszczędzić nawet 3 tys. złotych na rachunkach za prąd dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej. Warunkiem jest posiadanie Karty Dużej Rodziny i złożenie oświadczenia. Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny można złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub elektronicznie, za pośrednictwem platformy Emp@tia  pod adresem empatia.mpips.gov.pl. Wydanie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne – podkreśla prezes Szczeszek.

Tauron wspiera klientów we wdrażaniu dobrych nawyków i optymalnych rozwiązań technologicznych dla domu, które przyniosą oszczędności i pozwolą w pełni skorzystać z rozwiązań Tarczy Solidarnościowej. Pomocne wskazówki naszych ekspertów można znaleźć w na blogu lepiej.tauron.pl, w social mediach, a także w praktycznym bezpłatnym poradniku na lepiej.tauron.pl/oszczędzanie

Pomoc w załatwieniu swoich spraw można uzyskać poprzez kilka kanałów kontaktu m.in.: aplikację mobilną Mój Tauron, czat, aplikację Messenger na Facebooku, formularz kontaktowy na stronie internetowej. Najwygodniejszy dla siebie kanał kontaktu można wybrać na stronie klient.tauron.pl.

Najważniejsze informacje na temat rozwiązań zawartych w Tarczy są dostępne dla klientów Taurona na stronach tauron.pl/zamrozenie-pradu oraz tauron.pl/ceny.

Źródło

Skomentuj artykuł: