Elektrownia w Turowie grozi jego interesom. Czeski miliarder ma związki z Rosjanami?

Działalność Daniela Kretinsky'ego, czeskiego miliardera i właściciela Energetického a průmyslového holdingu (EPH), znalazła się pod lupą ze względu na potencjalne powiązania biznesmena z Rosją. Niedawno przejęcie przez niego brytyjskiej Royal Mail zostało poddane szczegółowemu śledztwu przez brytyjskie władze. "Gazeta Polska" pisała jakiś czas temu, że kopalnia i elektrownia w Turowie, znajdująca się w pobliżu granicy z Czechami, jest bezpośrednią konkurencją wobec interesów Czecha na rynku energetycznym.

Brytyjski nadzór ds. bezpieczeństwa narodowego i inwestycji rozpoczął dochodzenie w sprawie przejęcia Royal Mail przez Kretinsky'ego, w szczególności badając jego potencjalne powiązania z Rosją. Kretinsky, który jest właścicielem 49% udziałów w słowackiej firmie Eustream, kontrolującej tranzyt rosyjskiego gazu do Europy, podkreślał, że jego firmy nie handlują rosyjskim gazem. Mimo to brytyjskie władze traktują sprawę bardzo poważnie, zwłaszcza w kontekście pełnego przejęcia Royal Mail przez czeskiego miliardera.

Interesy Kretinsky'ego w Europie Środkowej

"Audyt" bezpieczeństwa rozpoczął się w sierpniu 2022 r., kiedy to Kretinsky, razem ze swoim partnerem biznesowym Patrikiem Tkacem, zwiększył swoje udziały w Royal Mail powyżej 25%. Ich działalność obejmuje również liczne kopalnie węgla brunatnego w Niemczech i Czechach, które znajdują się w bliskiej odległości od polskiej kopalni w Turowie. Cztery z nich są własnością koncernu LEAG, w którym kluczową rolę odgrywa konglomerat Kretinsky'ego. Polskie PGE, właściciel kopalni w Turowie, zwracało uwagę, że działalność tych kopalń ma większy wpływ na środowisko, a UE pozwala im na kontynuację wydobycia.

Media brytyjskie i czeskie często określają Kretinsky'ego mianem „czeskiego Sfinksa” z powodu jego tajemniczej reputacji. W czerwcu "Guardian" opublikował raport na temat jego powiązań z grupą finansową J&T oraz kontrowersyjnych transakcji nieruchomościowych. Warto również wspomnieć, że w 2016 roku Kretinsky spotkał się z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem, co według jego rzecznika było częścią normalnych kontaktów biznesowych.

Obawy o przyszłość Royal Mail i Turowa

Brytyjskie źródła bliskie transakcji Royal Mail informują, że rozmowy Kretinsky'ego z ministrem handlu i przemysłu Jonathanem Reynoldsem są „konstruktywne”, ale nie dają gwarancji na zakończenie śledztwa z pozytywnym wynikiem. Tymczasem w Polsce trwa debata na temat przyszłości kopalni w Turowie, której zamknięcie mogłoby przynieść korzyści dużym graczom na rynku energetycznym w Czechach i Niemczech, w tym samemu Kretinsky'emu.

Kretinsky zmaga się również z krytyką ze strony czeskich mediów i międzynarodowych organizacji dziennikarskich. Jego agencja medialna Czech News Centre (CNC) oskarżana jest o brak obiektywizmu w relacjach dotyczących przejęcia przez czeski rząd Net4Gas, firmy, którą również interesował się EPH Kretinsky'ego.

Źródło

Skomentuj artykuł: