To może być ważny krok w kierunku zielonej transformacji. Dwie gminy chcą rozwijać technologię Power-to-X

European Energy i dwie gminy – Barwice i Grzmiąca – chcą zbadać możliwości rozwoju produkcji zielonych paliw w Polsce. Strony podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie „Zamiaru podjęcia współpracy w celu zbadania możliwości rozwoju technologii Power-to-X” pozwalającej na produkcję zielonego e-matanolu oraz ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii. Świadkiem tego wydarzenia był Jego Wysokość Król Danii Fryderyk X, który odwiedzał Warszawę podczas swojej oficjalnej podróży biznesowej.

Wpływy podatkowe i tworzenie miejsc pracy, zwiększenie konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw, wkład w łagodzenie zmian klimatycznych i niezależność energetyczna to tylko niektóre z korzyści, jakie widzimy przynajmniej dla naszego samorządu, lokalnej społeczności i regionu w związku z potencjałem realizacji rzeczonego projektu. Grzmiąca ma już pozytywne doświadczenia z European Energy, bo to właśnie w naszej gminie zlokalizowane są niektóre części pomorskiego portfela wiatrowego. Dlatego chętnie rozszerzymy naszą współpracę

powiedział Patryk Makowski, Wójt Gminy Grzmiąca

Memorandum zostało podpisane przez Knuda Erika Andersena, dyrektora generalnego European Energy, Roberta Zborowskiego, wiceburmistrza Gminy Barwice i Patryka Makowskiego, wójta Gminy Grzmiąca. Porozumienie jest formą wzajemnego zobowiązania do podjęcia dyskusji na temat możliwości rozwoju i eksploatacji projektów energii odnawialnej na terenie gminy Barwice i gminy Grzmiąca. Strony mają również zbadać możliwości budowy zakładu produkcji zielonego e-metanolu i sprawdzić możliwości jego dostaw do różnych gałęzi przemysłu.

Potencjał przyszłego projektu musi zostać szczegółowo przeanalizowany. Wstępne badania muszą uwzględnać analizę środowiskową oraz konstruktywny dialog z  lokalnymi mieszkańcami, sąsiadami i zainteresowanymi stronami.

Polska jest jednym z kluczowych rynków europejskiej energetyki. Power-to-X i produkcja e-metanolu to ważny krok w zielonej transformacji. Pozwala nam zelektryfikować niektóre z trudnych do zlikwidowania sektorów, takich jak transport ciężki, żegluga, lotnictwo i produkcja chemiczna. Ta współpraca to doskonała okazja, aby podzielić się naszą dotychczasową wiedzą i doświadczeniami na polskim rynku, który przechodzi właśnie transformację energetyczną i zmienia kurs w stronę zielonej gospodarki

powiedział Knud Erik Andersen, Dyrektor Generalny European Energy

Podpisanie memorandum miało miejsce w Warszawie podczas duńskiej wizyty królewskiej w Polsce 31 stycznia 2024 r., z udziałem wszystkich stron memorandum i obecności Jego Królewskiej Mości Króla Danii Fryderyka X, a także przedstawicieli polskiego i duńskiego rządu.

European Energy jest globalnym deweloperem i inwestorem energii odnawialnej. Spółka powstała w 2004 roku w Danii. Obecnie działa w 28 krajach na 4 kontynentach. Przy wsparciu i nadzorze 700 pracowników trwają prace nad projektami w zakresie energii słonecznej i wiatrowej, magazynowania energii oraz technologii Power-to-X o łącznej mocy 60 GW.

Spółka jest jedną z wiodących sił na świecie, jeśli chodzi o rozwój i budowę instalacji Power-to-X. European Energy buduje obecnie pierwszą na świecie komercyjną instalację na dużą skalę do produkcji e-metanolu w Danii, która ma zostać uruchomiona w 2024 roku.

W Polsce European Energy zainstalowała elektrownie słoneczne i wiatrowe o mocy ponad 130 MW, a w przygotowaniu jest 5 GW nowych projektów z obszaru OZE.

Źródło

Skomentuj artykuł: