Nowy projekt ustawy wiatrakowej. Wprowadza "minimalną odległość"

Minimalna odległość wiatraków od zabudowań na lądzie ma wynosić 500 metrów – wynika z projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie. Elektrownie wiatrowe będą mogły być też lokalizowane na podstawie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego - dodano.

Na stronach RCL opublikowano dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Autor rozwiązań, czyli resort klimatu i środowiska, w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu wskazał, że nowe przepisy zniosą dotychczasową generalną zasadę 10H odnośnie odległości wiatraków na lądzie od zabudowań czy form ochrony przyrody.

Zgodnie z projektowanymi przepisami „nowa wzajemna i minimalna odległość między instalacjami LEW, a zabudową mieszkaniową” została ustalona na poziomie 500 m.

Resort klimatu powołując się na szacunki Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) podkreślił, że zmniejszenie minimalnej odległości z 700 m do 500 metrów może spowodować wzrost możliwej mocy w nowych projektach wiatrowych na lądzie nawet o 60-70 proc. 

"Wprowadzenie odległości 500 m oznacza szansę na budowę w tym czasie (do 2030 r.) ponad 10 GW nowych wiatraków na lądzie. Oznacza to zwiększenie potencjału wzrostu mocy zainstalowanej w LEW o ok. 6 GW do 2030 r.” 

– dodano w OSR.

Nowe przepisy mają również uregulować możliwość zlokalizowania elektrowni wiatrowej na podstawie szczególnego rodzaju miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jakim jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny. 

Źródło

Skomentuj artykuł: