Pomorze Zachodnie oknem dla MEW

Energetyka wiatrowa, dostarczając ok. 2% energii elektrycznej, jest obecnie światowym liderem zielonych rozwiązań i rozwija się o wiele szybciej niż tradycyjne technologie energetyczne i inne odnawialne źródła energii. Jednym z najbardziej perspektywicznych regionów Polski dla tego segmentu sektora jest woj. zachodniopomorskie. 

Jak wskazuje raport firmy doradczej Cushman & Wakefield „Na fali biznesu logistyczno-magazynowego w zachodniopomorskim”, już teraz mamy tutaj do czynienia z rozwojem dużych, profesjonalnych farm wiatrowych, a region ten przoduje pod kątem potencjału ekonomicznego tego rodzaju energetyki, osiągając poziom 14 000 MW i wyprzedzając tym samym o 40% województwa pomorskie i dolnośląskie. 

Jak wynika ze wspomnianego raportu, szacowany potencjał mocy wygenerowanej przez MEW na morzach wokół krajów UE to 220-440 GW do 2050 r. Z kolei, według projektu „Polityki Energetycznej Polskiej do 2040 r.”, inwestycje morskiej energetyki wiatrowej w naszym w kraju mogą wygenerować przez 20 lat moc nawet 11 GW.

- Przewiduje się, że koszt budowy siedmiu farm wiatrowych wyniesie 100 mld zł. Pierwsze z nich mają zostać uruchomione między 2026 a 2027 r. Takie projekty stanowią szansę rozwoju dla wielu innych branż, między innymi R&D, usług, produkcji, gospodarki morskiej czy sektora budowlanego. Jednym z kluczowych regionów dla lokowania takich inwestycji będzie bez wątpienia województwo zachodniopomorskie, w którym istnieje aż 8000 ha wysokiej klasy terenów inwestycyjnych, w tym 1200 ha ze statusem specjalnej strefy ekonomicznej

 - komentuje Damian Kołata, dyrektor Działu Industrial & Logistics w Polsce oraz dyrektor E-Commerce w regionie CEE w C&W. 

W 2021 r. zarówno na poziomie Metropolii Szczecińskiej, jak i woj. zachodniopomorskiego wdrożono programy, których celem jest wsparcie rozwoju sektora MEW. Podjęte działania pozwoliły na wstępną ocenę potencjału Szczecina i całego regionu związanego z morską energetyką wiatrową rozumianą jako składowa sektora offshore.

- Jedną z kluczowych inwestycji MEW w regionie będzie Projekt Baltic Power w Świnoujściu. Będzie to pierwszy w Polsce terminal instalacyjny w ramach wspólnego projektu Grupy Orlen i Northland Power. Farma o mocy do 1,2 GW, po zakończeniu budowy w 2026 r., będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych

dodaje Paulina Machałowska, Associate.

Na liczący około 20 ha teren terminala instalacyjnego Baltic Power w Świnoujściu dostarczane będą komponenty morskich farm wiatrowych, w tym turbiny wyprodukowane przez firmę Vestas.

- Vestas ma dostarczyć na potrzeby pierwszego projektu Baltic Power elementy do 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW. Równolegle Vestas podjął decyzję o budowie fabryki w Szczecinie, gdzie montowane będą gondole i piasty turbin. Obiekt będzie dostarczał produkowane elementy zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Fabryka ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku i stworzy od 600 do 700 miejsc pracy - podsumowuje Adrian Semaan, Starszy Konsultant ds. Badań w C&W. 

Źródło

Skomentuj artykuł: