Próba cofnięcia fuzji PGNiG-Orlen upadła

Zdaniem byłego prezesa PGNiG Piotra Woźniaka wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu i PGNiG, jeśli nie zgodzi się na sprzedaż przez Orlen operatora magazynów gazu - spółki Gas Storage Poland. AKTUALIZACJA: Podczas NWZA ok. 85 proc. akcjonariuszy poparło zbycie udziałów Gas Storage Poland.

Były minister gospodarki, były prezes PGNiG Piotr Woźniak zauważył w poniedziałek w TVP, że 6 lutego br. odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (NWZA) Orlenu, na którym ma być ostatecznie przypieczętowana fuzja Energi, Orlenu, Lotosu i PGNiG.

"To się dzieje w punkcie 6 (obrad walnego) gdzie jest mowa o podjęciu decyzji o zbyciu przez Orlen magazynów gazu (operatora magazynów gazu w Polsce, spółki Gas Storage Poland). Jeżeli ten warunek nie będzie spełniony, to nie będzie spełniona decyzja UOKiK (Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) o zgodzie na przejęcie PGNiG

- wskazał Woźniak. 

"Trzeba zagłosować przeciw" - ocenił Woźniak. Jak dodał "potem trzeba podjąć decyzję o podziale wcześniej połączonego Orlenu, Energii i Lotosu razem z PGNiG, dokładnie na linii Orlen z przyległościami, a PGNiG". "W takim samym parytecie jak były łączone, powinny zostać podzielone." - powiedział.

Przyznał, że gdyby chodziło o Lotos to, "faktycznie Aramco by się wtrąciło" w takie działania. "Nie wolno ich trzymać w niepewności. Trzeba im jasno i precyzyjnie zakomunikować, z pełną świadomością tego, że jest przy tym mnóstwo pracy.

Woźniak pytany, czy należy podjąć rozmawiać z Saudi Armco by akcje, które nabyło w Lotosie odsprzedało państwu polskiemu, odpowiedział, że na "różne sposoby" można to zrobić, ale trzeba to zacząć robić

"Mamy kadrę ludzi, którzy zajmują się tzw. dyplomacją ekonomiczną (...), którzy mają doświadczenie zdobyte w postępowaniach ze spółkami, w arbitrażu i są w stanie taką konstrukcję zaprojektować i trzeba ją jasno zakomunikować partnerom, których mamy, czy Saudi Aramco, czy być może firmie MOL, nie mówiąc o Unimot - to jest spółka polska, i we właściwy sposób to przeprowadzić w porozumieniu z nimi"

 - powiedział.

"Najważniejsze w tej chwili jest rozdzielenie ryzyka związanego z rynkiem gazu od ryzyka związanego z paliwami płynnymi" - podkreślił b. prezes PGNiG.

Jego zdaniem "łatwo to przyjdzie" ponieważ uchwała walnego zgromadzenia wystarcza do tego, żeby decyzje o sprzedaży zblokować, a przez co sprawę "odkręcić" i "rozzseparować" rynek gazu od rynku ropy.

AKTUALIZACJA:

We wtorek NWZA zgodziło się na zbycie spółki Gas Storage Poland, co było jednym z warunków Prezesa UOKiK dla przejęcia przez Orlen PGNiG. Za uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w spółce Gas Storage Poland głosowało prawie 85 proc. biorących udziału w głosowaniu akcjonariuszy.

W marcu 2022 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał warunkową zgodę na połączenie PKN Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Stwierdził jednak, że transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży spółki Gas Storage Poland, która zarządza magazynami gazu należącymi obecnie do PGNiG.

Należący do PGNiG Gas Storage Poland (GSP) do 12 miesięcy od połączenia miał być zbyty przez uczestników koncentracji a nabywcą nie mógł być jakikolwiek podmiot z grupy kapitałowej PKN Orlen lub PGNiG.

Warunek UOKiK ma obowiązywać do czasu, gdy udział połączonego podmiotu w rynku magazynowania gazu w Polsce będzie wynosił powyżej 40 proc. Decyzja jest ważna przez dwa lata.

Źródło

Skomentuj artykuł: