Silna pozycji Polski na światowym rynku LNG

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wygłosiła przemówienie online podczas „LNG Producer-Consumer Conference” organizowanej w Tokio wspólnie przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) i Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii (METI). 

Tematyka konferencji była zbudowana wokół prac grupy zadaniowej ds. bezpieczeństwa gazowego, powołanej przez IEA jako odpowiedź na kryzys energetyczny, wywołany pełnoskalową, militarną agresją Rosji na Ukrainę. 

Celem konferencji było opracowanie i przyjęcie dokumentu „LNG Strategy for the World. Chair’s summary for the LNG PCC 2023”. Dokument ten uwzględnia zgłoszone przez Polskę dobrowolne zobowiązanie w sprawie gazu.

- Polska mocno angażuje się w utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dostaw gazu i sukcesywnie umacnia swoją pozycję na światowym rynku LNG. Staliśmy się potencjalnym dostawcą i możemy zaoferować nasze nowe zdolności sąsiadom, którzy nie mają dostępu do morza i terminali. W ten sposób aktywnie przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Europy w regionie – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Większa współpraca między państwami, oparta na efektywnym wykorzystaniu nowo wybudowanej infrastruktury, jest sposobem na osiągnięcie bezpieczeństwa i skuteczną pomoc w odejściu Europy Środkowej od importu rosyjskiego gazu. Wszystkie inwestycje w tym obszarze pozwolą nam docelowo uniezależnić się od rosyjskich surowców i osiągnąć pełną suwerenność energetyczną – podkreśliła.

Źródło

Skomentuj artykuł: