UE nie osiągnie 42,5 proc. energii z OZE w 2030 r. Elektrownie wiatrowe rosną zbyt wolno

Przyrost mocy wiatrowych jest niewystarczający, żeby UE osiągnęła cel 42,5 proc. energii z OZE w 2030 r. - ocenili w czwartek eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Według KE by to było możliwe, rocznie powinno powstawać 37 GW nowych mocy, ponad 2-krotnie więcej niż w 2022 r. - dodano.

W najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że na koniec 2022 r. w krajach UE-27 łączna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej wynosiła 204,5 GW. "Najwięcej mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej mają: Niemcy (66 GW), Hiszpania (30 GW) i Francja (21 GW). Polska zajmuje 6. miejsce w UE (7,8 GW)" - wskazali eksperci.

Poinformowali również, że w 2022 r. energetyka wiatrowa pokrywała 16 proc. zapotrzebowania UE-27 na energię elektryczną (najwięcej w Danii – 55 proc., Irlandii – 34 proc. oraz Niemczech i Portugalii – po 26 proc.).

"W 2022 r. w UE wybudowano 16 GW nowych mocy w energetyce wiatrowej. Ponad 14 GW to instalacje uruchomione w 7 krajach UE: Niemczech, Hiszpanii, Francji, Szwecji, Holandii, Włoszech i Polsce" - dodali.

Eksperci PIE ocenili, że przyrost mocy wiatrowych jest jednak "niewystarczający", żeby spełnić cel 42,5 proc. energii ze źródeł odnawialnych w 2030 r.

"Według prognoz Komisji Europejskiej (KE), moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w tym celu powinna wynieść powyżej 500 GW. Przekłada się to na wymóg budowy 37 GW nowych mocy rocznie, ponad 2-krotnie więcej niż powstało w 2022 r." - podkreślono w opracowaniu.

Eksperci wskazali, że w celu przyspieszenia rozwoju unijnej energetyki wiatrowej, w październiku 2023 r. KE przedstawiła założenia European Wind Power Action Plan (EWPAP). W strategii wyszczególniono 15 działań, wśród których do najistotniejszych należą: rozszerzenie możliwości wsparcia produkcji energii wiatrowej w ramach Funduszu Innowacji i dwukrotne zwiększenie budżetu na finansowanie czystych technologii do 1,4 mld euro, zwiększenie gwarancji i zaangażowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego w inwestycje z sektora energetyki wiatrowej, a także przyjęcie planu rozbudowy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych.

"KE zwraca też uwagę na potrzebę opublikowania przez kraje członkowskie konkretnych zobowiązań dotyczących planowanych nowych mocy wiatrowych, zwłaszcza na lata 2024-2026." - zaznaczyli eksperci zauważając, że szczególną uwagę, według autorów EWPAP, należy poświęcić morskiej energetyce wiatrowej, mimo że, według zapowiedzi krajów członkowskich, do 2030 r. powinno funkcjonować przynajmniej 111 GW morskich farm wiatrowych (obecnie ich moc zainstalowana wynosi tylko 16 GW).

Źródło

Skomentuj artykuł: