Wielkość rynku LPG utrzymała się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich

Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) zaprezentowała najnowszy Raport Roczny zawierający dane za 2024 r. W roku poprzedzającym efektywne wejście w życie sankcji na import LPG z Rosji wielkość rynku utrzymała się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich, a dystrybutorzy zapewnili bezpieczeństwo dostaw na sezon zimowy. 

Konsumpcja LPG w Polsce wyniosła 2,45 mln t – zaledwie o 2,2% mniej niż rok wcześniej. Niezmiennie 75% rynku stanowi autogaz, rośnie udział rynku zbiornikowego do ogrzewania domów i zakładów produkcyjnych, a spadek kolejny rok kontynuuje segment butlowy.

Popyt na LPG w Polsce pokrywany jest w 4/5 dostawami z zagranicy, dlatego tak istotne było przygotowanie rynku do embargo na gaz płynny z Rosji. Przedsiębiorcy egzamin ten w znacznej mierze zdali – po wejściu w życie zakazu wwozu paliwa rosyjskiego w dn. 20 grudnia 2024 r. nie odnotowano trudności z zaopatrzeniem klientów. W skali całego roku udział gazu z Rosji – dopuszczonego jeszcze do importu w roku minionym – spadł z 45,8% w 2023 r. do 42,7%, jednak w ostatnim kwartale roku obserwowana była znacznie szybsza dywersyfikacja. W grudniu 2024 r. największym dostawcą LPG do Polski stała się Szwecja z ponad 34% udziałem, wyprzedzając Rosję (29,8%), Norwegię (10,9%) i Stany Zjednoczone (5,2%). U progu 2025 r. dostawy gazu płynnego do Polski były już zdywersyfikowane, jak nigdy w historii.

Po dwóch latach lawinowego wzrostu reeksportu LPG na Ukrainę, który był efektem inwazji z lutego 2022 r., w minionym roku wywóz gazu płynnego spadł o blisko 40%. Dzięki inwestycjom realizowanym w Rumunii, także przez samych Ukraińców, to właśnie ten kraj w coraz większym stopniu przejmuje rolę głównego źródła dostaw paliwa dla naszych sąsiadów.

– Rok 2024 stał w Polsce pod znakiem przygotowań do wejścia w życie sankcji na gaz płynny LPG pochodzenia rosyjskiego. Zakończenie importu gazu płynnego z Rosji na podstawie europejskiego rozporządzenia sankcyjnego jest symbolicznym domknięciem okresu zależności rynku polskiego od dostaw energii ze wschodu. Od 20 grudnia 2024 r. weszły w życie sankcje na LPG pochodzenia rosyjskiego, jednak rynek zachował spokój. Dystrybutorzy w minionym roku przygotowali się do embargo, tak zawierając umowy z nowymi dostawcami, jak i gromadząc zapasy. Według danych analityków, ceny paliwa na stacjach paliw, największym segmencie rynku polskiego, ustabilizowały się po wejściu w życie embargo na poziomie ok. 3,20 zł/l, bez zmian wobec ostatnich tygodni minionego roku. Utrzymaniu równowagi rynkowej sprzyjała ciepła zima. W styczniu i lutym nie były obserwowane żadne problemy z zaopatrzeniem użytkowników gazu płynnego 

– mówi Bartosz Kwiatkowski, dyr. generalny POGP.

Polska odgrywa kluczową rolę na europejskim rynku LPG. Jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy.