Wniosek o decyzję zasadniczą dotyczącą 6. małych reaktorów jądrowych

Otrzymanie przez PGE PAK Energia Jądrowa decyzji zasadniczej wydanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dotyczącej budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim, umożliwia przejście do kolejnego etapu realizacji inwestycji jakimi są, m.in., badania środowiskowe i lokalizacyjne, przygotowanie studium wykonalności projektu oraz kontynuacja rozmów na temat finansowania inwestycji.

Projekt jest realizowany przez Grupę PGE we współpracy z ZEPAK SA oraz partnerem koreańskim KHNP i stanowi  ważną część transformacji polityki energetycznej Polski. Zgodnie z planem dwa reaktory o łącznej mocy zainstalowanej 2800 MW dostarczą rocznie 22 TWh energii, co odpowiada 12% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

- Realizacja opracowanej polityki energetyki jądrowej sprawi, że w przyszłości Polacy będą mieli poczucie bezpieczeństwa energetycznego, a w tym wyścigu o dostęp do taniej, pewnej i bezpiecznej energii, Polska nie zostaje w tyle – uzasadnia b. minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Transformacja polskiej energetyki zakłada rozwój odnawialnych źródeł energii ale głównie będzie ona oparta na atomie.

- Wśród projektów, które składają się na realizowany polski program energetyki jądrowej jest program rządowy zakładający budowę 2 elektrowni jądrowych. Jedna z tych elektrowni, która ma powstać w Choczewie już otrzymała decyzję dającą zielone światło dla realizacji inwestycji – uzasadnia Jacek Sasin

Ważnym elementem rozwoju energetyki jądrowej będzie także budowa małych reaktorów jądrowych tzw. SMR-ów. Tu wiodącą firmą jest Grupa ORLEN we współpracy z firmą Syntos.

- Wspólna spółka Orlen Synthos Green Energy złożyła wniosek o decyzję zasadniczą dotyczącą 6. małych reaktorów jądrowych. Chcę poinformować, że MAP przekaże do ministra klimatu opinię dotyczących tych inwestycji – informuje Sasin.

Podkreśla, że projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie –Koninie jest realizowany sprawnie i w wyjątkowo szybkim tempie.

- Partnerstwo trzech podmiotów gospodarczych zostało zawarte zaledwie rok temu w Seulu. Od tamtego czasu udało się pogłębić uzgodnienia z partnerami koreańskimi, powołać wspólną spółkę i poczynić uzgodnienia dot. finansowania tej inwestycji – argumentuje polityk.

Źródło

Skomentuj artykuł: