EuroSkills – najlepsi fachowcy rywalizowali w Gdańsku

Brak wykwalifikowanej kadry to od blisko trzech dekad problem, z którym zmaga się nie tylko Polska, ale większość krajów Unii Europejskiej. Ponad 70 proc. przedsiębiorców sygnalizuje trudności ze znalezieniem specjalistów. Co trzecia osoba pracująca w Europie nie ma podstawowych umiejętności cyfrowych. Dzisiaj na potrzebę inwestowania w profesjonalistów zwraca uwagę cała gospodarka. 

Rok umiejętności

Jakie możliwości daje kształcenie techniczne najlepiej widać było podczas EuroSkills 2023, odbywających się 5-9 września br. w Gdańsku – mistrzostw, na których o miano najlepszego w każdej z 42. branż walczyło blisko 600. młodych fachowców ze starego kontynentu. 

Potrzebę rozwoju zawodów branżowych widzą zarówno firmy, jak i poszczególne kraje. Dzięki rozpoczętej w Polsce w 2019 roku reformie edukacji, już blisko 60 proc. absolwentów podstawówek kontynuuje naukę w szkołach branżowych lub technicznych. Ponadto, Komisja Europejska ogłosiła 2023 rok Europejskim Rokiem Umiejętności, promując idee uczenia się przez całe życie. Głównym celem tej inicjatywy jest podniesienie i zmiana kwalifikacji pracowników w UE oraz ograniczenie niedoboru fachowców w Europie. 

Dzisiaj braki kadrowe są jednym z większych ograniczeń gospodarki europejskiej, a zmiany demograficzne stanowią wyzwanie dla całego społeczeństwa. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, wśród zawodów, w których najbardziej brakuje pracowników, od lat dominują te wymagające praktycznych umiejętności, nabywanych w szkołach zawodowych i technicznych. W Polsce zmagamy się m.in. z deficytem ponad 100 tysięcy budowlańców. Pilnie potrzebujemy także dekarzy, elektryków, mechaników samochodowych czy kucharzy. W sierpniu br. Polska odnotowała najniższe bezrobocie w historii III Rzeczypospolitej – drugą stroną medalu są braki kadrowe.

Miejscem, gdzie wszyscy mogą zobaczyć praktyczną stronę zawodów branżowych są europejskie mistrzostwa EuroSkills, które do 9 września trwały w Gdańsku. Impreza po raz pierwszy odbywała się w Polsce, a organizującej ją Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji udało się w jednym miejscu zgromadzić blisko 600 najlepszych specjalistów w 42 dziedzinach z 32 krajów Europy. To dziedziny od obsługi gości hotelowych po frezowanie.

– Frezowanie, tłumacząc najprościej jak się da, to wycinanie różnych kształtów z metalu. Technologia ta pozwala na nadanie przedmiotowi precyzyjnie zaprojektowanego kształtu. To niezwykle istotna i przyszłościowa branża. Obecnie blisko 80 procent części w samochodach jest produkowana na obrabiarkach sterowanych komputerowo, właśnie podczas procesu frezowania. Oprócz tego, takie elementy wykorzystuje się w lotnictwie,  znajdziemy je także w naszych smartfonach 

podkreśla Patryk Rudź, trener polskiego reprezentanta na EuroSkills w tej konkurencji, a także znakomity uczestnik światowych (WorldSkills Kazań 2019) i europejskich (EuroSkills Graz 2021) igrzysk umiejętności branżowych

Niedobór specjalistów na rynku pracy nie dotyczy tylko Polski. Jak podkreśla Timo Kurz, leader GIVE Program & WorldSkills, LIXIL EMENA to zagadnienie o charakterze globalnym, a firma GROHE stara się wspierać kształcenie specjalistów na całym świecie. 

– Współpracujemy od dawna ze szkołami branżowymi i szkołami hydraulików, co jest częścią naszego programu GIVE. Mamy więc tutaj idealne połączenie, gdy swoją wiedzą i produktami wspieramy szkoły zawodowe i techniczne. W ten sposób przeciwdziałamy niedoborowi wykwalifikowanych pracowników, który dzisiaj stanowi globalny problem

mówi

Dla globalnych firm takich jak GROHE ważne też jest przełamywanie uprzedzeń i fakt, że np. w stereotypowo określanych ,,męskich zawodach” pojawia się coraz więcej kobiet. 

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że spośród 15 uczestników konkurencji Instalacje sanitarne i grzewcze w konkursie EuroSkills w Gdańsku, są dwie zawodniczki. To też ważny przekaz, który możemy opowiadać i pokazywać naszym partnerom i klientom

mówi Kurz

Przedstawiciele firm podkreślają rolę współpracy biznesu i edukacji w zapewnieniu młodym ludziom, aspirującym do zawodów branżowych, dostępu do nowoczesnych technologii w czasie nauki. 

- Przeżywamy aktualnie rewolucję związaną ze zmianą źródeł energii. Jesteśmy na etapie rozwoju na przykład samochodów elektrycznych. Oferta firm zmienia się wraz z postępem technologicznym, dlatego już na etapie edukacji należy przygotowywać młodych ludzi na spotkanie zawodowe w różnych branżach –od technicznych po budowlane

podkreśla Artur Kordowski, Market Manager, Würth Polska, jednego z partnerów odbywających się w Gdańsku EuroSkills
Źródło

Skomentuj artykuł: