Gdzie najlepiej pracuje się obcokrajowcom? Przodują Islandia i Meksyk

W jakich miejscach na świecie najlepiej pracuje się obcokrajowcom? Firma All 4 Coms przeanalizowała ponad 270 tysięcy opinii na temat miejsc pracy w różnych firmach w 45 państwach. Dzięki temu udało się wskazać najprzyjaźniejsze miejsca.

W jakich państwach anglojęzycznych szukać pracy? 

Zaczęto od państw anglojęzycznych, w końcu to właśnie angielski jest międzynarodowym językiem biznesu, a firmy mające siedzibę w USA czy Wielkiej Brytanii co roku przyciągają mnóstwo imigrantów, marzących o nowych zawodowych możliwościach i lepszych zarobkach.

"Jeśli zatem wybierać się do tych państw, to w które miasta celować? Sprawdziliśmy, które brytyjskie i amerykańskie miasta mogą się pochwalić najwyższym odsetkiem wysoko ocenianych przez pracowników firm w serwisie Glassdoor. Na potrzeby badania przyjęliśmy, że ocena „wysoka” to minimum cztery otrzymane w recenzji gwiazdki. Wszystko wskazuje na to, że w Wielkiej Brytanii najwyższym odsetkiem (35%) wysoko ocenianych pracodawców może poszczycić się Londyn. Stolica Anglii pokonała przedsiębiorstwa działające w takich miastach jak Kingston czy Reading" - podali twórcy raportu.

W USA najlepiej wypadło z kolei San Francisco. Aż 38,4% objętych analizą firm z siedzibą w tym kalifornijskim mieście otrzymało cztery lub pięć gwiazdek w rankingu Glassdoor. Wysoko plasują się też San Jose w Kalifornii, a także Boston w stanie Massachusetts.

W rankingu przoduje Islandia.

Co jednak ciekawe, to nie w USA czy Wielkiej Brytanii jest najwyższy na świecie odsetek wysoko ocenianych pracodawców. "Wzięliśmy pod lupę 58 tysięcy firm z 45 państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a następnie prześledziliśmy, gdzie ma swoją siedzibę najwięcej przedsiębiorstw ocenianych wysoko na Glassdoor. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Islandia" - informują twórcy rankingu.

Ponad połowa, bo aż 53,1% firm w Islandii, otrzymała od swoich pracowników cztery lub pięć gwiazdek. Wysoko plasują się też firmy w Estonii i Łotwie. W Polsce odsetek ten wynosi 36,2%. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tu wyłącznie o firmy wywodzące się z danego kraju, ale również organizacje, które mają w nim swoje biura lub filie.

Od Islandii do Meksyku

Przedstawione wyżej dane dotyczą jednak wyłącznie oceny od wszystkich pracowników. Czy ten wynik ulegnie zmianie, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko te recenzje, które zostały wystawione przez obcokrajowców? Okazuje się, że tak. Są bowiem kraje, w których proces adaptacji pracowników z zagranicy idzie zaskakująco gładko, a satysfakcja z pracy jest u emigrantów wyjątkowo wysoka. O jakie kraje chodzi? 

"Aby się tego dowiedzieć, sprawdziliśmy opinie na Glassdoor napisane w innym języku niż oficjalny język obowiązujący w państwie, w którym znajduje się siedziba firmy (przykładowo: badaliśmy recenzje amerykańskich firm napisane w języku hiszpańskim). Okazuje się, że najwyższym odsetkiem pozytywnych recenzji udzielonych przez ekspatów mogą się pochwalić przedsiębiorstwa działające w Meksyku. Aż 80,1% pracowników piszących recenzje w języku innym niż hiszpański dawało pracodawcom cztery lub pięć gwiazdek" - piszą badacze.

W tegorocznym raporcie Expat Insider Meksyk znalazł się na pierwszym miejscu rankingu krajów najatrakcyjniejszych dla zagranicznych pracowników. 

"Ekspaci cenią go za łatwość w dostosowaniu się do tamtejszej kultury, życzliwość mieszkańców, stosunkowo niedrogie życie, a także mnóstwo możliwości w zakresie spędzania wolnego czasu" - komentuje Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Dość podobnie wygląda ranking opinii pozostawionych w języku angielskim. Tu znów na prowadzenie wysunął się Meksyk. W 80,2% z anglojęzycznych recenzji firmom działającym w Meksyku przyznano najwyższe noty z możliwych. Wychodzi na to, że Meksyk to prawdziwy raj dla pracujących obywateli pochodzących z innych państw. Tuż za nim znalazły się Niemcy i Chile, a zaraz za podium – Norwegia, Łotwa oraz... Polska. Pracę w firmach z siedzibą w Polsce pozytywnie oceniono w aż 70,68% anglojęzycznych recenzji. Wyprzedziliśmy tym samym Holandię, Szwecję czy Portugalię. 

Źródło

Skomentuj artykuł: