"Gospodarka zorientowana na dobro człowieka" DEBATA NA ŻYWO

W pakietach odbudowy, mających pobudzić gospodarki Europy i Stanów Zjednoczonych po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, szczególny nacisk kładziony jest na kwestie socjalne. Kwestią budowy systemu gospodarczego, który przyniesie korzyści społeczeństwu poświęcona będzie debata "Gospodarka zorientowana na dobro człowieka", na którą zaprasza prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Jak zauwazają organizatorzy debaty, kwestie wydatków na politykę społeczną zajmują istotne miejsce we wprowadzanych funduszach odbudowy po koronakryzysie. Jest to zmiana w stosunku do polityki prowadzonej od lat 80. XX wieku do kryzysu roku 2008. Debata, która współorganizowana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego ma na celu przyjrzeć się wadom i zaletom koncepcji etatystycznych i leseferystycznych w polityce gospodarczej i określić, jaką droga powinny pójść państwa podnoszące się z kryzysu wywołanego pandemią.

Jak zauwazają organizatorzy debaty, kwestie wydatków na politykę społeczną zajmują istotne miejsce we wprowadzanych funduszach odbudowy po koronakryzysie. Jest to zmiana w stosunku do polityki prowadzonej od lat 80. XX wieku do kryzysu roku 2008. Debata, która współorganizowana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego ma przyjrzeć się wadom i zaletom koncepcji etatystycznych i leseferystycznych w polityce gospodarczej i określić, jaką droga powinny pójść państwa podnoszące się z kryzysu wywołanego pandemią.

- Wzrost znaczenia idei etatystycznych wiąże się też najczęściej z większym naciskiem w  polityce gospodarczej na ochronę słabszych uczestników rynku osiąganej poprzez zwiększoną rolę państwa. Gdy znaczenie zyskują idee leseferystyczne ważniejsza staje się efektywność osiągana dzięki swobodnej konkurencji. Aktualnie mamy do czynienia (od 2008 roku) ze wzrostem popularności idei i polityk sprzyjających rosnącej roli państwa. Czy to oznacza, że staramy się budować gospodarkę bardziej zorientowaną na dobro człowieka? - pyta Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK, moderator debaty "Gospodarka zorientowana na dobro człowieka. Perspektywa rozwoju społeczno-gospodarczego regionu Trójmorza w kontekście historii i aktualnych doświadczeń". 

W debacie poświęcej zagadnieniu budowy systemu gospodarczego, który przyniesie korzyścia wszystkim członkom społeczeństwa, udział wezmą:

  • Prof. Gladden Pappin, współzałożyciel kwartalnika "American affairs", były pracownik naukowy Harvardu;
  • Rod Dreher, amerykański dziennikarz;
  • Josh Hammer, redaktor opinii w amerykańskiej edycji Newsweeka, publicysta czołowych tytułów prasowych w USA;
  • Prof. David Engels, wykładowca Universite libre de Bruxelles;
  • Dominika Cosic, dziennikarka, korespondentka TVP w Brukseli;
  • Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Debata rozpocznie się w czwartek, 27 maja, o godz. 16.30. Transmisja będzie dostępna online.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: