Polacy są umiarkowanie zadowoleni ze swojej pracy - w skali 1-4 wskazywali średnio 3,5 - wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2019 r. pracowaliśmy średnio ponad 44 godziny tygodniowo.
Jak przypomina PARP, prowadzony od 2009 r. Bilans Kapitału Ludzkiego to jeden z największych w skali Europy projektów badawczych dotyczących rynku pracy, tj. zatrudnienia, adaptacyjności kadr i kompetencji zawodowych.
Badanie zrealizowano od września do grudnia 2019 r. Wynika z niego, że na koniec zeszłego roku 73 proc. osób w wieku 18-69 lat było aktywnych zawodowo, to znaczy pracowało, szukało pracy i wyrażało chęć jej podjęcia. W tej grupie odsetek rzeczywiście wykonujących płatne zajęcie wynosił 69 proc. W ciągu dwóch lat wskaźniki te wzrosły odpowiednio o 2 i 3 p.p.
Wśród osób pracujących najczęstszą formą zatrudnienia była umowa o pracę (dwie trzecie odpowiedzi), w większości przypadków zawarta na czas nieokreślony. Umowy krótkoterminowe najczęściej dotyczyły najmłodszych pracowników – w grupie wiekowej do 35. roku życia dotyczyły nieco ponad jednej czwartej respondentów. Również praca w szarej strefie i w oparciu o umowy cywilnoprawne była bardziej powszechna wśród najmłodszych badanych.
Według badania, na podstawie umów cywilnoprawnych pracuje ok. 2,5 mln Polaków (12 proc. w roku poprzedzającym badanie i 7 proc. w jego trakcie). Z tej liczby 400 tys. osób wykonywało pracę tylko lub głównie na podstawie takiej umowy, a pozostali w ten sposób dorabiali na przykład do standardowej umowy.
Przed wybuchem pandemii w szarej strefie, w oparciu o umowę ustną pracowało 6 proc. Polaków w wieku 18-64 lata, z czego trzy czwarte wykonywało ją na rzecz rodziny, znajomych i innych osób prywatnych, a co czwarta - na rzecz firmy. W ciągu roku przed badaniem zdarzało się też, że mimo wykonywania pracy w oparciu o formalną umowę, przynajmniej część wynagrodzenia pracujący otrzymali „pod stołem” – tak wskazało 6 proc. respondentów.
Mniej więcej co piąta osoba pracująca prowadziła w zeszłym roku działalność gospodarczą, a nadchodzący rok postrzegała raczej optymistycznie.
- Jak wynika z badania, ok. 40 proc. przedsiębiorców do 35. roku życia oraz tych z wyższym wykształceniem spodziewało się wzrostu obrotów swoich biznesów. Koronakryzys z pewnością wielu z nich, szczególnie z branż najmocniej dotkniętych restrykcjami związanymi z zapobieganiem zakażeniu, postawił w dramatycznej sytuacji. Firmy np. gastronomiczne czy turystyczne o realizacji tych optymistycznych scenariuszy musiały zapomnieć
Jak podaje PARP, tuż przed wybuchem pandemii Polacy byli umiarkowanie zadowoleni ze swojej pracy. W skali od 1 do 4 wskazywali średnio 3,5. Co trzecia badana osoba zadeklarowała, że chciałaby zmienić zawód, gdyby tylko mogła jeszcze raz pokierować swoją karierą zawodową. Największą satysfakcję z pracy miały osoby z wyższym wykształceniem oraz prowadzący własną działalność z wykształceniem średnim.
Niezadowolenie z wykonywanej pracy, a także niesatysfakcjonujące zarobki to najczęstsze przyczyny poszukiwania nowego zajęcia. Pracy poszukiwał co dziesiąty zatrudniony i tylko 14 proc. osób niepracujących.
W ciągu dwóch lat od poprzedniego badania Bilansu Kapitału Ludzkiego, deklarowane przeciętne zarobki netto respondentów wzrosły w 2019 r. o ok. 600 zł, do 3 372 zł. Jednocześnie badanie pokazało bardzo wyraźną różnicę w wysokości zarobków w zależności od płci. Kobiety zarabiały o blisko jedną trzecią (29 proc.) mniej od mężczyzn.
Według badania Polacy pracowali w 2019 r. średnio ponad 44 godziny tygodniowo. W przypadku mężczyzn było to 5 godzin więcej niż u kobiet, a wśród przedsiębiorców 9 godzin więcej niż u osób na etacie.
- Tym ciekawiej może wyglądać porównanie tych wskazań z kolejną edycją badania, gdy będzie już widać, w jakim zakresie znacznie powszechniej niż wcześniej wykorzystywana praca zdalna miała wpływ na ilość czasu spędzaną w pracy przez Polaków – stwierdził ekspert z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Krzysztof Kasparek.
Badanie zrealizował CBOS z wykorzystaniem techniki wywiadów osobistych wspomaganych komputerowo (CAPI). Przeprowadzono 2533 wywiady. Była to druga edycja badania głównego, zrealizowana po dwuletniej przerwie.