Inflacja za marzec. Najmocniej wzrosły nośniki energii

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosły o 4,9% w porównaniu z analogi-cznym miesiącem 2024 roku - przekazał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,2 proc.

Szacunek flash wskazywał na CPI kolejno 4,9 proc. oraz 0,1 proc.

Jak wynika z danych GUS, w całym I kwartale 2025 r. ceny były wyższe niż w analogicznym okresie 2024 r. o 4,9 proc. Kwartał do kwartału wzrosły o 1,4 proc.

W marcu 2025 r. najmocniej rdr wzrosło użytkowanie mieszkania lub domu oraz nośniki energii - o 10,9 proc. O 8,2 proc. wzrosły koszty edukacji, 6,7 proc. - ceny żywności i napojów bezalkoholowych, 6,1 proc. - restauracje i hotele, a 5,8 proc. - napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe.

Niższe niż rok wcześniej były jedynie ceny transportu (o 3,6 proc. mniej rdr) oraz odzieży i obuwia (1,3 proc. mniej).

"GUS potwierdził szacunek marcowej inflacji (...). Ceny towarów wzrosły o 4,4 proc. rdr. a usługi podrożały o 6,4 proc. rdr., wobec wzrostów o odpowiednio 4,3 proc. rdr. i 6,6 proc. rdr. w lutym" - zauważył w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak z ING.

W jego ocenie w kwietniu nastąpi spadek inflacji CPI w okolice 4,3 proc. rdr. 

"Wprawdzie ceny żywności mogą podbijać zakupy wielkanocne, jednak wzrost w ujęciu miesięcznym będzie niższy niż w kwietniu 2024 r., kiedy przywrócono VAT na żywność, co przełoży się na niższą roczną dynamikę cen w tej kategorii. Nadal mamy także do czynienia ze spadkami cen ropy naftowej, co daje szanse na dalszy spadek cen paliw na stacjach" - przekazał.

"Kolejny wyraźny spadek rocznej inflacji powinniśmy zobaczyć w lipcu (w okolice 3 proc. rdr.), kiedy wejdziemy na wyższą bazę na cenach energii po ich częściowym uwolnieniu w połowie 2024 r." - podkreślił.

 

Źródło
Tagi