Jak Polska inwestuje w Ukrainę?

Polska jest na trzecim miejscu wśród krajów, które utworzyły nowe firmy w Ukrainie - wynika z raportu opublikowanego przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą. Wartość polskiego eksportu do Ukrainy w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 r. wyniosła 9,4 mld euro.

Celem raportu "Inwestycje czasu pełnoskalowej wojny. Śladem polskiej solidarności" - jak zaznaczyła Izba - jest pokazanie zaangażowania polskich przedsiębiorców i menedżerów we wzmacnianiu ukraińskiej gospodarki w czasie wojny. Z przedstawionych danych wynika, że polscy przedsiębiorcy i menadżerowie, którzy po 24 lutego 2022 roku (wybuchu pełnoskalowej wojny) kontynuowali pracę w Ukrainie wspierali gospodarkę utrzymując zatrudnienie, płacąc podatki, wdrażając programy społeczne, a także reinwestując środki w lokalne społeczności.

W raporcie podano, że od początku wojny inwestorzy z 100 krajów założyli na Ukrainie ponad 3000 nowych firm, przy czym Polska znalazła się pod tym względem na trzecim miejscu (ok. 300 firm) wyprzedzając Niemcy, USA i Wielką Brytanię. Pod względem skumulowanej wartości inwestycji Polska znalazła się na 10. miejscu, jednak - jak napisała PUIG - rzeczywista pozycja Polski na „mapie inwestycyjnej” Ukrainy jest mocniejsza. W tym rankingu Polskę wyprzedzają, m.in. Cypr, Niderlandy, Szwajcaria i Wielka Brytania, czyli kraje, które - według autorów publikacji - są w istocie „poczekalnią” dla kapitału wyprowadzonego z Ukrainy i kontrolowanego przez ukraińskich inwestorów, w tym oligarchów.

Według stanu na marzec 2025 roku, w ukraińskiej przestrzeni biznesowej, różnego rodzaju powiązania z Polską ma obecnie 3 547 spółek. Ponad połowa z nich jest zarejestrowana w obwodzie lwowskim – 1129 i w Kijowie – 1006.

Z wyliczeń PUIG wynika, że wartość polskiego eksportu do Ukrainy pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku osiągnęła 9,4 mld euro. "Nawet po wyłączeniu kategorii związanych z wojną, eksport pozostaje o 30 proc. wyższy niż przed rosyjską inwazją, co potwierdza trwały wzrost znaczenia Ukrainy jako partnera handlowego Polski" - czytamy w informacji.

Wiemy, że raport to obraz niedokończony. Ruszył Instrument na Rzecz Ukrainy Ukraine Facility, ustanowiony przez Unię Europejską i pilotowany w Polsce przez BGK - 265 mln euro w gwarancjach oraz ok. 56-60 mln euro w grantach dla firm i samorządów. Rusza Pożyczka na odbudowę Ukrainy, a KUKE uruchamia znaczący projekt reasekuracji ubezpieczeń transportowych na terytorium Ukrainy. Dlatego za rok przedstawimy kolejny raport o stanie polskich inwestycji w Ukrainie

 - zapowiedział cytowany w raporcie prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota.

W publikacji PUIG wykorzystano analizy m.in.: Ośrodka Studiów Wschodnich i Polskiego Instytutu Ekonomicznego na potrzeby Rady do Spraw Współpracy z Ukrainą.

Źródło