PIE: bezrobocie w przyszłym roku utrzyma się na poziomach zbliżonych do tegorocznych

W 2024 r. bezrobocie utrzyma się na poziomach zbliżonych do tegorocznych - ocenił Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując piątkowe dane GUS. Jak dodał, stopa bezrobocia nieznacznie wzrośnie w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia w listopadzie 2023 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,0 proc. miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w listopadzie 773,4 tys. wobec 770,4 tys. osób miesiąc wcześniej.

"Stopa bezrobocia w listopadzie w dalszym ciągu utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie. Liczba dostępnych ofert i wolnych miejsc pracy pozostaje niska" - wskazał analityk z zespołu makroekonomii PIE Dawid Sułkowski.

W jego ocenie, perspektywy na przyszły rok są lepsze; odbicie gospodarcze ponownie zwiększy popyt na pracę. Ponadto, badania koniunktury wskazują na poprawę nastrojów dotyczących planowanego zatrudnienia w większości branż.

"Prognozujemy, że w 2024 roku bezrobocie utrzyma się na poziomach zbliżonych do tegorocznych. Stopa bezrobocia nieznacznie wzrośnie w pierwszym kwartale 2024 – taka sytuacja powtarza się co roku i jest związana z wahaniami sezonowymi" - przekazał Sułkowski.

Dodał, że bezrobocie powróci do niższych poziomów w II kwartale – wraz z ponownym wzrostem zapotrzebowania na pracowników sezonowych. 

Źródło

Skomentuj artykuł: