PKN Orlen stawia na inwestycje. Przedstawiono nową strategię

PKN Orlen zakłada w opublikowanej dzisiaj strategii do 2030 r. ok. 140 mld zł inwestycji, w tym ok. 30 mld w zrównoważony rozwój. Inne założenia to m. in. 26 mld zł EBITDA, 2,5 GW mocy OZE w 2030 r. i dywidenda na poziomie co najmniej 3,5 zł na akcję.

Inne założenia strategii to np. wzrost udziału specjalistycznych produktów petrochemicznych w portfelu Grupy Kapitałowej Orlen do ok. 25 proc.; wzrost liczby stacji benzynowych do ponad 3,5 tys. oraz liczby stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych do ponad 1000.

Planowa redukcja emisji CO2 w segmencie rafineryjnym i petrochemicznym na obecnych aktywach o 20 proc. oraz o 33 proc. emisji jednostkowej z energetyki. Do 2050 r. zakłada się osiągnięcie neutralności emisyjnej.

Elementem Strategii są inwestycje w obszary zrównoważonego rozwoju, w tym ponad 25 mld zł w projekty obniżające emisje CO2, których celem jest dekarbonizacja i poprawa efektywności energetycznej, rozwój energetyki odnawialnej, rozbudowa mocy w biopaliwach i biomateriałach czy rozwój w obszarze recyklingu.

Jak poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek, koncern planuje w energetyce zainwestować 47 mld zł do 2030 r., w tym w 800 MW w farmach wiatrowych na lądzie i w fotowoltaikę oraz w nowe elektrownie gazowe, w tym w elektrowni w Ostrołęce. Dodatkowo, w 2030 r. 20 proc. potrzebnego firmie gazu ma pochodzić z własnego wydobycia.

Orlen przewiduje też rozwój aktywów dystrybucyjnych, w tym np. pilotażowe magazyny energii.

- Do 2030 r. rafineria pozostanie ważnym segmentem działalności Grupy Orlen. Fundamentem jego transformacji będzie zwiększenie efektywności energetycznej, pogłębienie przerobu ropy, integracja z Grupą Lotos. Istotnym elementem będzie również zwiększenie produkcji biopaliw i paliw wodorowych - zapowiedział PKN Orlen, prezentując w poniedziałek swą nową strategię.

PKN Orlen podkreślił, że "w perspektywie najbliższej dekady" koncern ten "stanie się jednym z wiodących producentów biopaliw w regionie, w tym zaawansowanych biopaliw drugiej generacji, z mocami produkcyjnymi na poziomie 2 mln ton rocznie". W informacji o realizacji strategii Orlen2030 zapowiedziano m.in., że "kontynuowane będą prace nad hubami wodorowymi we Włocławku i Płocku, a także realizowane działania pod kątem produkcji zielonego wodoru".

Jak oznajmił PKN Orlen, "realizacja celów strategii Orlen2030 będzie wymagała transformacji wewnątrz organizacji". Koncern ocenił przy tym, że "kluczowym obszarem" będą badania i rozwój oraz innowacje, na które w ciągu dekady przeznaczy łącznie ok. 3 mld zł, czyli około 3 proc. wszystkich nakładów inwestycyjnych. "Środki te zostaną przeznaczone m.in. na rozwój funduszu Corporate Venture Capital oraz działalność Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Orlen" - podano.

"Grupa Orlen będzie konsekwentnie pozyskiwać nowe grupy klientów, dzięki szerokiej, zintegrowanej ofercie pozapaliwowej. Na bazie sieci Ruch, koncern rozwinie formaty sklepowo-gastronomiczne poza stacjami paliw, rozbuduje własną sieć punktów odbioru paczek i ofertę e-commerce" - oznajmił PKN Orlen, prezentując w poniedziałek nową strategię Orlen2030.

Koncern przekazał także, że "integracja z Grupą Energa pozwoli na budowę centrów kompleksowej obsługi klientów detalicznych i biznesowych w obszarze sprzedaży paliw i energii elektrycznej oraz rozwiązań z zakresu energetyki rozproszonej".

"Realizacja działań zapisanych w strategii Orlen2030 pozwoli na zwiększenie masy marży pozapaliwowej o 50 proc. w stosunku do 2019 r." - ocenił PKN Orlen.

Źródło

Skomentuj artykuł: