Polska inflacja jedną z najwyższych w UE. Gorzej tylko w dwóch krajach

Jak wynika z danych Eurostatu za marzec 2025 r., inflacja HICP w ujęciu rocznym w Polsce wyniosła 4,4 proc. i była jedną z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Wyższa inflacja była tylko na Węgrzech oraz w Rumunii.

Według ostatecznych danych Eurostatu inflacja HICP w strefie euro wyniosła w marcu 2,2% r/r, zgodnie ze wstępnym szacunkiem i nieco poniżej lutowego poziomu (2,3%). To drugi miesiąc z rzędu spadku inflacji. Inflacja bazowa spadła do 2,5% r/r (z 2,6%), a wzrost cen usług spowolnił do 3,5% r/r. 

Pomimo utrzymującej się inflacji powyżej celu, presja cenowa słabnie, szczególnie w sektorze usług, a inflacja bazowa zbliża się do poziomu 2%. Jednocześnie gospodarka strefy euro nadal pozostaje w stagnacji. Wzrost PKB jest słaby, a nowe napięcia handlowe z USA mogą dodatkowo pogorszyć perspektywy wzrostu i jednocześnie ograniczyć presję inflacyjną w krótkim terminie. W związku z tym prawdopodobna jest kontynuacja luzowania polityki monetarnej. Kolejna obniżka o 25 pb oczekiwana jest po posiedzeniu EBC w dniach 16–17 kwietnia. Rynek zakłada dalsze cięcia w czerwcu i lipcu, które mogłyby sprowadzić stopę depozytową do poziomu 1,5% do końca roku, o ile pogorszenie perspektyw gospodarczych oraz umiarkowana inflacja się utrzymają. Kluczowe pozostaną sygnały z konferencji prasowej EBC oraz skala ceł nakładanych przez USA i ewentualne działania odwetowe ze strony UE

 – skomentowali dane analitycy platformy inwestycyjnej Portu.

Jak wynika z danych Eurostatu, w marcu 2025 r. średnia roczna stopa inflacji w UE wyniosła 2,5 proc. Wśród krajów o najwyższej inflacji znalazła się Polska - z inflacją na poziomie 4,4 proc. Wyższą inflację zanotowano jedynie na Węgrzech (4,8 proc.) oraz w Rumunii (5,1 proc.).

Na drugim biegunie znalazła się Francja z inflacją na poziomie 0,9 proc., następnie Dania (1,4 proc.) oraz Luksemburg (1,5 proc.).

W porównaniu z lutym 2025 r. roczna inflacja spadła w szesnastu państwach członkowskich, pozostała stabilna w jednym i wzrosła w dziesięciu 

- informuje Eurostat.