Potentat z USA sprzedaje kolejny zakład w Polsce

Cargill, rolno-spożywczy potentat, sprzedaje kolejny polski zakład Drosedowi. Dzięki temu czołowy gracz polskiego rynku drobiarskiego kontrolowany przez Francuzów rozwinie nowy biznes - informuje "Puls Biznesu". To nie koniec konsolidacji w branży - dodaje.

"Puls Biznesu" zwraca uwagę, że kolejnej fabryki w Polsce pozbywa się Cargill – rolno-spożywczy potentat z USA, jedna z największych na świecie firm prywatnych z przychodami przekraczającymi 176 mld dol. Jak podaje gazeta, na początku 2021 r. dogadał się z Drosedem w sprawie sprzedaży fabryki w Siedlcach produkującej pasze (głównie dla drobiu i trzody chlewnej) z obrotami przewyższającymi wówczas 10 mln euro.

Teraz firmy porozumiały się po raz drugi, tym razem w sprawie podziału Konspolu – drobiarskiego tuza, który do Cargilla należy od 2018 r. i miał zapoczątkować serię przejęć firmy z USA w Polsce - wskazuje gazeta.

Dodaje, że w roku obrotowym zakończonym w maju 2023 r. Konspol zwiększył przychody z 1,2 do 1,6 mld zł, a 0,2 mln zł straty operacyjnej zamienił w 18,7 mln zł zysku, ale na czysto stracił 3,2 mln zł (wobec 0,6 mln zł rok wcześniej).

Z informacji gazety wynika, że transakcja obejmująca segment dań gotowych (m.in. hamburgerów i kotletów) dotyczy tylko mniej więcej jednej czwartej biznesu Konspolu i nie zwiastuje wycofania się Cargilla z Polski.

Źródło

Skomentuj artykuł: