Brak zgody USA ws. powiązania pomocy dla Ukrainy z wydatkami NATO na obronność

Senat USA sprzeciwił się próbie powiązania pomocy wojskowej dla Ukrainy z wydatkami na obronę innych członków NATO. Zadecydował o tym przeważającą większością głosów.

Z projektem uzależnienia pomocy wojskowej USA dla Ukrainy od wyasygnowania przez pozostałe państwa NATO co najmniej 2 proc. produktu krajowego brutto na wydatki obronne Paktu, wystąpił senator GOP Mike Lee. Poparło go tylko 12 Republikanów.

100-osobowa wyższa izba Kongresu USA sprzeciwiła się zgłoszonej przez nich poprawce do ustawy o autoryzacji obrony narodowej (National Defense Authorization Act, NDAA) stosunkiem głosów 71 do 13. Nie zgodził się na jej wprowadzenie żaden z obecnych w trakcie głosowania Demokratów.

Stany Zjednoczone wysłały ponad 40 mld dolarów pomocy wojskowej na Ukrainę od początku inwazji Rosji w lutym 2022 roku, w tym 1,3 miliarda dolarów, których przekazanie administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w środę.

„Pomoc dla Ukrainy cieszy się szerokim poparciem obydwu partii w Kongresie USA, który ma kontrolę nad wydatkami rządowymi. Jednak nieliczna grupa Republikanów - wielu z bliskimi powiązaniami z byłym prezydentem i obecnym kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem - zakwestionowała tę pomoc” – podkreślił Reuters.

Źródło

Skomentuj artykuł: