Kraby będą już wkrótce produkowane także w Gliwicach

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w Kielcach podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), że nowe Kraby będą już wkrótce także produkowane w Gliwicach, na Śląsku, w Bumarze-Łabędy.
 

- Bezpieczeństwo militarne Polski jest dla nas najważniejsze. W obliczu brutalnych działań Rosji, tylko silna armia pozwoli nam odstraszyć potencjalnego agresora. Dlatego wzmacniamy polskie wojsko i rozwijamy krajowy przemysł obronny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził w Kielcach Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO). To trzecie największe wydarzenie tego typu w Europie. Tegoroczny salon zajął rekordową powierzchnię 34 tysięcy metrów kwadratowych i by pomieścić wszystkich wystawców wybudowano tymczasową hale. Na liście wystawców znalazło się ponad 710 firm z 35 krajów. 

Podczas MSPO, szef rządu podpisał list intencyjny, który przewiduje uruchomienie nowej linii produkcyjnej armatohaubic „Krab” w Gliwicach. - Polska od 2015 r. przeprowadza szeroką rozbudowę armii – kupujemy nowy sprzęt, w tym czołgi i samoloty, a także rekrutujemy żołnierzy i tworzymy dodatkowe jednostki wojskowe na wschodzie kraju - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
 

Rekordowe inwestycje w Wojsko Polskie
Według badań opinii społecznej z 2023 r., Polacy czują się bezpiecznie w swoim kraju. - Jest to zasługa m.in. dużych inwestycji w bezpieczeństwo, które podjął rząd. Rozbudowujemy i modernizujemy wojsko poprzez zwiększenie liczby żołnierzy oraz zakupy najnowocześniejszego sprzętu. Silna armia jest gwarantem naszego bezpieczeństwa - zaznaczył premier. - Od początku 2022 r. udało nam się sfinalizować wiele umów na dostawy sprzętu wojskowego. Stawiamy na sprzęt produkowany przez polskie zakłady zbrojeniowe, ale sięgamy także po rozwiązania oferowane przez zagranicznych producentów - dodał. Najnowszym nabytkiem polskiej armii będą amerykańskie helikoptery Apache. Polska zakupi aż 96 sztuk takich maszyn wraz z wyposażeniem bojowym.

– Oprócz zakupów międzynarodowych - z których jesteśmy zadowoleni, boone wzmacniają nas w przyspieszony sposób - chcemy przede wszystkim budować nasze wewnętrzne moce produkcyjne i siły wytwórcze, zdolności technologiczne do produkcji broni u nas, w Polsce – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Rozwijamy polski przemysł obronny
- Jednocześnie inwestujemy w polski przemysł zbrojeniowy, który jest głównym dostawcą wyposażenia dla naszej armii, ale także eksporterem polskiej myśli technologicznej - mówił premier.  – Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przeznacza 850 mln zł dla przedsiębiorstwa Bumar-Łabędy w Gliwicach. Te pieniądze pozwolą na wyposażenie nowych hal produkcyjnych - po to, aby w najbliższym czasie, jak tylko będziemy potrafili zorganizować proces techniczny, technologiczny - około 50 Krabów było produkowanych w Bumarze-Łabędy.

Rozbudowa zakładów pozwoli na uruchomienie nowej linii produkcyjnej armatohaubic „Krab”, które są dotychczas produkowane w Hucie Stalowa Wola. To kolejny krok we współpracy rządu z polską zbrojeniówką. - Wspieramy dynamiczny rozwój sektora obronnego, aby nowoczesny sprzęt jak najszybciej trafiał na wyposażenie naszych żołnierzy - zaznaczył premier.

Targi MSPO 2023 w Kielcach trwały od 5 do 8 września 2023 r. To już 31. edycja tego wydarzenia, które przyciąga największe firmy z całego świata – w tym roku, jak wspomnieliśmy, ponad 700 wystawców zaprezentowało swoją ofertę i technologie.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził na kieleckich targach wystawy producentów z sektora zbrojeniowego – wśród nich wiele polskich firm, takich jak FB Radom, Huta Stalowa Wola czy Jelcz Sp. z o.o. Na targach obecni byli także zagraniczni goście. Szef rządu spotkał się z przedstawicielami Lockheed Martin – omówiono dostawy F-35 dla Polski, a także potencjalną produkcję pocisków Javelin w naszym kraju. – Jak to jest możliwe, że dzisiaj możemy otwierać nowe hale produkcyjne? Praźródło tego naszego rozwoju jest jedno - to naprawa finansów publicznych, która pozwoliła nam wydawać i przeznaczać ogromne środki na armię polską – zaznaczył szef rządu. - W 2023 r. jest to ponad 3 proc. PKB, a na 2024 r. zaplanowaliśmy 4,2 proc. PKB. Łącznie, w Planie Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035, na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla żołnierzy chcemy przeznaczyć 524 mld zł.To ponad 12-krotność rocznych wydatków na program Rodzina 500+.

Skomentuj artykuł: