Mamy silny przemysł zbrojeniowy

Ochrona polskich obywateli i nienaruszalności granic RP to polska racja stanu i najwyższy priorytet rządu. Władze dbają o to dzięki odpowiednim inwestycjom w rozwój służb mundurowych i infrastruktury. Rząd przeznacza też rekordowe środki na uzbrojenie – do 4% PKB. W Polsce mamy zakłady produkujące sprzęt wojskowy, który jest nowoczesny i spełnia najwyższe standardy. 

Premier Jarosław Kaczyński odbył wizytę we wsi Kodeń, położonej na pograniczu z Białorusią. - Reżim Łukaszenki prowadzi działania hybrydowe wymierzone w nasz kraj. Skutecznie chronimy polską granicę i wzmacniamy bezpieczeństwo kraju – zbudowaliśmy zaporę oraz zwiększyliśmy obecność wojska i służb we wschodniej części kraju. Nasze działania to dziś bezpieczna Polska - podkreślił. Agresywne zachowania i próby nielegalnego przekroczenia są obserwowane Straż Graniczną na granicy polsko-białoruskiej niemal każdego dnia. - Dzieje się to za zgodą białoruskich służb. Nie zgadzamy się na to. Zbudowaliśmy zaporę, która skutecznie chroni przed hybrydowymi atakami reżimu Łukaszenki - zaznaczył  Jarosław Kaczyński. – Chcemy powiedzieć jasno, że robimy wszystko, co trzeba i co jest wystarczające, żeby ewentualne prowokacje czy jakieś agresywne przedsięwzięcia - groźniejsze niż te poprzednie - odeprzeć z łatwością – podkreślił. Trwa również budowa zapory tymczasowej na granicy z rosyjskim Obwodem Królewieckim. Dalsza rozbudowa zapory obejmie te miejsca, gdzie nie ma przeszkody wodnej, takiej jak Bug, który również będzie dodatkowo zabezpieczony. Premier Jarosław Kaczyński podkreślił, że zabezpieczenia na granicy są niewątpliwie konieczne.

Polska armia staje się jedną z najsilniejszych w Europie

Dzięki uporządkowaniu przepisów o Siłach Zbrojnych oraz otwarciu nowych możliwości rozwoju, Polska w krótkim czasie rozbudowuje swoją armię i możliwości obronne. Już teraz rekrutujemy żołnierzy, tworzymy nowe jednostki i wyposażamy je w najnowocześniejszy sprzęt. – Odbudowujemy tutaj jednostki wojskowe, tworzymy nowe. W tej chwili ta najnowsza to 6. Dywizja. Nasza armia, która przedtem składała się tylko z trzech dywizji, będzie miała tych dywizji sześć i z czasem prawdopodobnie będzie jeszcze dywizja zapasowa – powiedział premier Jarosław Kaczyński.

Zwiększamy łączną liczebność Sił Zbrojnych RP. Powołaliśmy Wojska Obrony Terytorialnej, a w ciągu ostatnich kilku lat liczba żołnierzy zawodowych wzrosła z 95 tys. do 175 tys. Wiceprezes Rady Ministrów podkreślił wagę kształcenia w kierunku obronności. Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadza szereg korzystnych rozwiązań dla żołnierzy i kandydatów na żołnierzy, tak aby służba była atrakcyjna i konkurencyjna na rynku.

Rekordowe wydatki na obronność wyniosą co najmniej 3 proc. PKB w 2023 r. Jesteśmy w czołówce krajów NATO, które dbają o utrzymanie wysokiego potencjału obronnego swoich sił zbrojnych. – Nasza armia w niedługim czasie będzie - jeżeli chodzi o siły lądowe - najsilniejsza na naszym kontynencie. Będzie podstawą obrony całej wschodniej flanki, już w wielkiej mierze jest tą podstawą. No i mamy oczywiście sojuszników. Te sojusze będziemy podtrzymywać i na wszelkie sposoby umacniać. Ale musimy pamiętać o jednym - sojusznicy bronią tych, którzy sami potrafią się bronić – zaznaczył premier Jarosław Kaczyński. - Dzięki zwiększonym środkom modernizujemy naszą armię – przeznaczamy miliardy złotych na nowoczesny sprzęt wojskowy. Nowe wyposażenie Wojska Polskiego opiera się na najnowocześniejszych technologiach produkowanych w Polsce i na świecie. To m.in. karabinki Grot, wyrzutnie HIMARS, AHS Krab, czołgi K2 i Abrams czy BWP Borsuk.

Ważne jest bezpieczeństwo wszystkich Polaków

Premier Mateusz Morawiecki, który też wizytował oddziały na granicy polsko-białoruskiej, a zarazem wschodniej granicy Unii Europejskiej, podkreślił, jak ważne jest bezpieczeństwo wszystkich Polaków. - Budowa zapory na granicy oraz przemyślana polityka rządu zapobiegła fali nielegalnej migracji. Odtwarzamy i tworzymy nowe jednostki wojskowe oraz posterunki Policji, dzięki którym możemy czuć się bezpieczni. W Sutnie w województwie podlaskim szef polskiego rządu podziękował wszystkim polskim funkcjonariuszom i żołnierzom za ich służbę. Według tegorocznych badań Centrum Badania Opinii Społecznej, prawie wszyscy obywatele deklarują, że czują się bezpiecznie w swojej okolicy - podkreślił premier. - Konstrukcja o wysokości 5,5 metra zabezpiecza nas przed nielegalnym przekroczeniem naszej granicy migrantów z terytorium Białorusi. Wykonanie inwestycji spowodowało znaczne zmniejszenie liczby odnotowywanych zdarzeń związanych z presją migracyjną. Zbudowaliśmy cały system perymetrii, czyli 3000 kamer na granicy, które wyłapują wcześniej te próby przejścia przez polską granicę. Kable detekcyjne, które mamy włożone pod ziemią, tuż za przejściem granicznym, wychwytują, czy jakiś człowiek próbuje przechodzić przez naszą granicę – powiedział szef polskiego rządu.

Na granicy z Federacją Rosyjską rząd buduje zaporę elektroniczną. Zainstalowano już dziewięć z dwunastu kontenerów elektronicznych, które łączą poszczególne elementy systemu. Bariera na granicy z Obwodem Królewieckim będzie miała długość około 199 km i zostanie podzielona na 12 odcinków. Polska granica z Rosją będzie monitorowana przez 3 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz zamontowane zostanie 200 km kabli detekcyjnych. – Budowa zapory na granicy, to jest rzeczywiste jej wzmocnienie i umocnienie poprzez obecność naszych służb, naszych funkcjonariuszy, naszych jednostek wojskowych, które przerzucamy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - Zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego jest polską racją stanu. Obie zapory są wyrazem naszej skuteczności i dowodem naszej odpowiedzialności.

Premier przypomniał, że ponad połowa posterunków Policji za czasów poprzednich rządów została zamknięta. Jednostki wojskowe na wschód od linii Wisły były likwidowane. - Takie decyzje nie prowadziły do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom. Nasz rząd to zmienił – przywracamy lub tworzymy nowe posterunki Policji oraz jednostki wojskowe. Stoimy na straży bezpieczeństwa wszystkich Polaków. My odtwarzamy jednostki, kupujemy najnowocześniejszy sprzęt z najwyżej rozwiniętych technicznie krajów świata: Stany Zjednoczone, Korea, Francja, Wielka Brytania, Szwecja – z tych kierunków ściągamy broń, ale także zwielokrotniamy produkcję w Polsce. Wzmacniamy naszą obecność na flance wschodniej. To dlatego Polacy mogą czuć się bezpieczni – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Premier Mateusz Morawiecki jeszcze raz podziękował polskim służbom, które biorą czynny udział w obronie naszych granic. To dzięki całodobowej służbie Polacy mogą czuć się bezpieczni. Nasz rząd stoi murem za polskim mundurem. – Chciałem bardzo serdecznie podziękować funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom Straży Granicznej, funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom Policji, a także oficerom, podoficerom i żołnierzom Wojska Polskiego, wojsk operacyjnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy zapewniają bezpieczeństwo naszej granicy z Białorusią, granicy na północy z Federacją Rosyjską, z Obwodem Królewieckim – podziękował Prezes Rady Ministrów.

Premier złożył wizytę również w Gliwicach, gdzie mówił o odbudowie i modernizacji polskiej armii. - Jednym z naszych głównych priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Dbamy o to, dzięki odpowiednim inwestycjom w rozwój służb mundurowych i infrastruktury. Przekazujemy rekordowe środki na uzbrojenie – do 4% PKB. W Polsce mamy zakłady produkujące sprzęt wojskowy, który jest nowoczesny i spełnia najwyższe standardy - mówił premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy S.A. Firma specjalizuje się w produkcji oraz modernizacji sprzętu pancernego. Jak podkreślił szef polskiego rządu, dzięki pieniądzom ściągniętym od mafii vatowskich mamy możliwość odbudowy potencjału zakładów zbrojeniowych, takich jak ten w Gliwicach. To dla rządu ważne zadanie, które realizuje. To właśnie dobra sytuacja finansów publicznych pozwala na bezprecedensową modernizację naszej armii. Stabilne i coraz wyższe przychody do budżetu państwa pozwalają na większe inwestycje w bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Na koniec 2022 r. wydatki na obronność osiągnęły poziom 2,22 proc. PKB, co znacznie przekracza minimalne wymagania NATO (2 proc. PKB na obronność). To stawia Polskę wśród liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego - jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia. – Kompetencje polskich pracowników, inżynierów i projektantów, pracowników liniowych na coraz bardziej nowoczesnych liniach technologicznych to jest bezcenna wartość. My tę wartość uratowaliśmy przed zniszczeniem - jak w Stalowej Woli, tak i tutaj miały one ulec zniszczeniu. Dzisiaj one się odbudowują dzięki pieniądzom zabranym przestępcom podatkowym – powiedział premier.

Rozwój przemysłu i nowe miejsca pracy
 

– Chcę powiedzieć wszystkim pracownikom z Gliwic, że wielki plan budowy Krabów, tutaj właśnie będzie miał swoje miejsce w Gliwicach – mówił  premier Mateusz Morawiecki. - Dziś mamy dodatkowe środki na inwestycje w najnowocześniejsze linie technologiczne, które będą służyły rozwojowi polskiego przemysłu. Oznacza to zwiększenie miejsc pracy oraz zwiększenie wynagrodzenia polskich pracowników.

Zakłady Bumar-Łabędy zaliczane są do przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla obronności kraju. Firma specjalizuje się w produkcji, remontach oraz modernizacji sprzętu pancernego. Zakład jest również głównym wykonawcą w modernizacji czołgów Leopard.

- Musimy mieć armię tak silną, żeby żadna inna nie odważyła się nas zaatakować. Konsekwentnie inwestujemy w rozbudowę polskiej armii. W dużej części uzbrojenie pochodzi z krajowej produkcji, które tworzymy w zakładach w całej Polsce. Produkujemy supernowoczesny sprzęt kompatybilny z urządzeniami z NATO - mówił premier.

Obok modernizacji armii, kluczowe jest też zwiększanie jej liczebności. Od 2015 r. liczba żołnierzy w Siłach Zbrojnych RP wzrosła z 95 tys. do ok. 174 tys. obecnie. Nowe przepisy Ustawy o obronie Ojczyzny przewidują, że polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. - Nasza ojczyzna jest bezpieczna, bo powiększamy polską armię.  Od roku 2015 zwiększyliśmy zarówno stan liczbowy naszej armii, powołaliśmy nowe rodzaje sił zbrojnych, ale także znakomicie poprawiliśmy uzbrojenie polskiej armii - mówił premier.

Skomentuj artykuł: