Polska z silnym wzrostem produkcji budowlano-montażowej

We wrześniu br. produkcja budowlano-montażowa w Polsce z wynikiem 5,2 proc. znacznie przekroczyła unijną średnią, plasując nas na 4. lokacie w UE - podało Ministerstwo Rozwoju (MR).

We wrześniu wyższy niż w Polsce wzrost produkcji budowlano-montażowej spośród państw UE był: w Rumunii (28,9 proc.), na Węgrzech (17,8 proc.) i w Bułgarii (6,9 proc.).

"Dobry wynik produkcji budowlanej w październiku to efekt korzystnej koniunktury gospodarczej w Polsce, w tym szczególnie stabilnych odczytów dotyczących budownictwa, a także utrzymujących się długo sprzyjających warunków pogodowych" 

podało ministerstwo w komunikacie.

W Unii Europejskiej we wrześniu 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 0,3 proc. W sierpniu unijny wzrost wyniósł 1,4 proc. rok do roku.

"Chociaż wzrost w kategorii inżynieria lądowa był zbliżony do wyniku sprzed miesiąca i wyniósł 2,4 proc. (przy 2,5 proc. w sierpniu), to wynik w kategorii budowa budynków nie zmienił się, co przyczyniło się do niższego wzrostu ogółem"

czytamy w komunikacie.

W strefie euro odnotowano spadek o 0,7 proc. wobec wzrostu o 0,8 proc. w sierpniu. To pierwszy spadek wzrostu od stycznia 2017 r. Przyczynił się do niego spadek w kategorii budowa budynków (o 1 proc.) oraz słabszy wzrost w inżynierii lądowej (1,1 proc. do 1,7 proc. w sierpniu).

Zestawienie dotyczy 16 krajów UE, które udostępniają dane.

Źródło

Skomentuj artykuł: